Teorie „šesti stupňů odloučení“ je známá asi dostatečně. Tvrdí, že víceméně libovolné dva lidi na planetě lze propojit řetězcem maximálně šesti lidí, z nichž se sousední články vždy osobně znají.
Máme tomu ale věřit? Stávající „důkazy“ jsou poměrně vratké a nakonec i celá teorie je formulována dost vágně. Má snad řetěz 6 lidí být průměrný, nebo má zahrnout všechny lidi (přirozeně až na výjimky typu zcela izolovaných populací)?
Stávající technologie, např. e-mail nebo Facebook, samozřejmě umožňují podobné věci testovat mnohem jednodušeji a komplexněji, než když se to zkoumalo s pomocí sem a tam posílaných papírových dopisů. Ukáže se snad, že nyní je svět mnohem propojenější, nebo že se ve skutečnosti zase tolik nezměnilo? Samozřejmě zůstávají i další otázky:
– Nakolik je třeba zrovna Facebook preprezentativní pro úvahy o propojenosti světa jako celku (Ale současně, kde zvít pro testování větší vzorek?).
– Jak vůbec spojnice na Facebooku posuzovat (např. uznat jen propojení u lidí, kteří se potkali i osobně? Možná máme nějaký evolučně daný maximální počet přátel, které jsme schopni vůbec od sebe rozeznávat a mít k ním osobní vztah, třeba maximální číslo koreluje s velikostí pravěkých tlup?)
Podrobnosti Computerworld.cz.