Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Věstonická venuše byla zlomena záměrně?

tisková zpráva Moravského zemského muzea
Moravské zemské muzeum má ve sbírkách velmi vzácné předměty z období paleolitu, mj. i světově proslulou Věstonickou venuši. Význam tohoto předmětu potvrzuje zařazení do seznamu národních kulturních památek. Moravské zemské muzeum v současné době zapůjčilo kolekci 24 předmětů paleolitického umění do British Museum ve Velké Británii pro výstavu Ice Age art – arrival of the modern (7. února – 26. května 2013), která je výstavou mimořádného významu. Vystavena bude i věstonická venuše.

Věstonická venuše je nejstarším (asi 29 tis. let) a současně velmi hodnotným uměleckým předmětem z keramiky na světě. Vyváží se velmi zřídka, naposledy tomu bylo roku 2008. Tehdy se v Naturhistoriches Museu ve Vídni konaly velké oslavy stoletého výročí nálezu její mladší sestry, Willendorfské venuše z doby před asi 27 tis. lety. Je zajímavé, že oolitický vápenec, z něhož je Willendorfská venuše vyrobena, může pocházet ze Stránské skály u Brna.

VV byla nalezena roku 1925 na světoznámém sídlišti kultury lovců mamutů (gravettien či pavlovien), a to v mocné vrstvě popela centrálního ohniště. Dva dosud neslepené kusy ležely 10 cm od sebe. V ohništi zřejmě docházelo k záměrnému ničení hodnotných předmětů, jak
o tom svědčí několik set přepálených jader a nástrojů z ceněného importovaného pazourku. Takové obřady jsou známé od severozápadních indiánů, kteří takto demonstrují svoje postavení a vliv.

Zápůjčce kolekce do British museum v Londýně předcházelo složité jednání o povolení vývozu. Nakonec MK ČR vydalo souhlas s vývozem kolekce, a to na základě doporučení Velvyslanectví České republiky v Londýně. Spojené království je vázáno Úmluvou OSN (čl. 21) z roku 2004. Podle této Úmluvy se na paleolitické sbírky Moravského zemského muzea jako majetek tvořící součást kulturního dědictví suverénního státu, vztahuje zvláštní imunita.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru