Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Viník hromadných vymírání: řasy a jejich toxiny?

Stačí zřejmě malá změna teploty nebo dodání nedostatkových prvků, a koberec těchto řas pokryje hladinu a zcela zboří příslušný ekosystém. Myslí si to alespoň James Castle a John Rodgers z Clemson University. Řasy vylučující toxické produkty existují samozřejmě i jindy, ale jen v malých koncentracích.

V době pěti velkých vymírání lze ale údajně zaznamenat jejich značný nárůst. V určitých vrstvách byly podle nich nalezeny pouze stromatolity – produkty metabolismu vodních mikroorganismů.

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámky:

– Obdoba současných povlaků sinic v létě na našich vodních plochách?

– Kde je ale příčina a kde jen koincidence? Teplota nebo distribuce limitujících prvků do oceány se přece mění pořád, k hromadným vymíráním ale dochází jen občas.

– Popisovaný mechanismus: dopad asteroidu nebo sopečná aktivita, více nečistot v atmosféře, vše se spláchne do moře, zde vzroste koncentrace limitních prvků (železo apod.), řady rychle narostou, toxiny pak mohou „probublat“ ekosystémem a způsobit kolaps. Navíc vyšší teplota zrychlí metabolismus řas, bude jich stále víc atd. (O limitujících prvcích v ocenánech: Vědci zkusí zúrodnit oceán tunami železa a odkazy v tomto článku)

– Jenže sopečná aktivita či dopad asteroidu přece vyvolají spíše ochlazení…?

– I např. houby jsou zaznamenávány v době velkých vymírání. Kde je příčina a kde následek? Řas mohlo přibýt prostě proto, že pošlo skoro všechno ostatní a neměl je kdo konzumovat…

Na toto téma viz např. také: Hromadné vymírání na konci permu: Proč?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru