Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Výměna chlopní s použitím mimotělního krevního oběhu – zatím u prasat

tisková zpráva Mezinárodního centra klinického výzkumu

Tyto na českém území jedinečné zákroky provádí tým odborníků Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Veterinární a farmaceutické univerzity Brno v rámci výzkumu nových umělých biologických srdečních chlopní.

Během náročné operace, která obvykle trvá přibližně 4 hodiny, je praseti odebrána vlastní srdeční chlopeň a implantována chlopeň dárce (prasete stejného druhu). Transplantace tohoto typu může proběhnout pouze při zavedení mimotělního krevního oběhu, který tak na desítky minut přebírá funkci srdce. Po zákroku odborníci prase sledují a monitorují jeho zdravotní stav. Všechny informace jsou cenné, neboť jak vysvěltuje MUDr. Pavel Piler, vedoucí výzkumného týmu z ICRC, jsou podobné zákroky ve světě spojeny s vysokou mortalitou. „Nám se však daří prasata, která se z hlediska funkce orgánů nejvíce podobají člověku, udržet živá. Máme za sebou již 6 operací a další nás čekají,” dodává. Jedná se tak o první úspěšné operace svého druhu u nás.
Na výzkumu, který probíhá od loňského roku, se podílí tým specialistů z různých oborů – kardiochirurgové, veterináři, anesteziologové, imunologové a další odborníci.

Výzkum a vývoj nových umělých biologických srdečních chlopní
Zvládnutí techniky náročné operace je nezbytným předpokladem pro další průběh výzkumu, jehož cílem je vývoj nových umělých biologických srdečních chlopní. Ty by v budoucnu mohly nahradit standardní biologické či mechanické chlopně, jejichž využití je v současnosti často spojeno s řadou komplikací (pravděpodobnost degenerace a opakování operace či vzniku krevní sraženiny).
Výzkum probíhá v rámci činnosti Mezinárodního centra klinického výzkumu a je financován ze strukturálních fondů Evropské unie.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru