tisková zpráva České nukleární společnosti
Během roku 2015 se mírně zvýšila globální kapacita výroby jaderné energie. Lví podíl na tom měla Čína, která od ledna uvedla do provozu 8 nových reaktorů. Celkově je tak v současnosti ve světě 440 provozuschopných reaktorů o celkovém výkonu 382,7 GW, což oproti začátku roku znamená nárůst o dva bloky a více než pět GW.
V roce 2015 se do sítě připojily čínské reaktory Fangjiashan 2, Ningde 3, Hongyanhe 3, Yangjiang 2 a 3, Fuqing 2, Fangchenggang 1, Changjiang 1. Jediné nové bloky, které byly v roce 2015 spuštěny mimo území Číny, byl jihokorejský Shin Wolsong 2 a ruský reaktor na rychlých neutronech Bělojarsk 4. Naopak v Německu byla po 33 letech provozu odstavena jaderná elektrárna v bavorském Grafenrheinfeldu. Ta v plném provozu dodávala do sítě 1,27 GW. Švédsko upustilo z ekonomických důvodů od dokončení modernizace odstaveného reaktoru Oskarshamn 2 a obnovení provozu se zatím neplánuje. Japonsko v loňském roce po čtyřech letech zahájilo proces opětovného spouštění svých jaderných elektráren, jako první obnovily výrobu dva bloky elektrárny Sendai. Naopak pět menších japonských reaktorů bylo natrvalo vyřazeno z provozu. Oproti konci roku 2014, kdy se na světě nacházelo celkem 437 funkčních reaktorů o celkovém výkonu 377 GW, došlo globálně k nárůstu počtu o dva nové reaktory a 5 GW výkonu. V současnosti je ve výstavbě dalších 64 bloků s celkovým instalovaným výkonem 67 GW. Z toho na Evropu (nepočítáme-li Rusko) ale připadá jen šest reaktorů: ve Francii, Finsku, v Bělorusku a na Slovensku.
Jádro v roce 2016
V tomto roce má být zahájen komerční provoz celkem 16 nových reaktorů o celkovém výkonu 16,6 GW. Celá polovina z celkového počtu bude spuštěna v Číně. Celkem 3 reaktory zahájí dle očekávání provoz v Indii, dva v Jižní Koreji a po jednom reaktoru v USA, Ruské federaci a Pákistánu. V roce 2016 se očekává ukončení provozu nejstaršího francouzského jaderného bloku v elektrárně Fessenheim. Původně měl být odstaven až v roce 2017.