Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Vzdálenou hvězdou zakrývá prstenec, není jasné, jaký objekt obklopuje

 Zvykli jsme si na to, že takovým objektem může být jiná hvězda (zákrytová dvojhvězda) nebo exoplaneta.

Eric Mamajek z University of Rochester nedávno využil data ze slavného projektu SuperWASP, který se zaměřuje na hledání exoplanet a polské přehlídky ASAS (All Sky Automated Survey) a ve světelné křivce jedné z hvězd nalezl světelnou křivku, která neodpovídá ani jedné z výše popsaných příčin proměnnosti hvězdy.

Je velmi pravděpodobné, že hvězdu s romantickým názvem 1SWASP J140747.93-394542.6 zakrývá soustava prstenců, jenž obklopuje jejího průvodce, který ovšem před hvězdou nepřechází, takže v analyzovaných datech jsme o něm nic nezjistili.

Prstenec není celistvý ale jsou v něm patrně mezery. Odhaleny byly celkem čtyři prstence, které dostaly neformální názvy podle míst spojených s objevem: Rochester, Sutherland, Campanas a Tololo.

Před astronomy jsou nyní dvě klíčové otázky. Především je nutné zjistit, jaký typ objektu je prstenci obklopen. Ve hře je menší hvězda, hnědý trpaslík nebo hmotnější planeta. Domoci k tomu mohou přímé záběry objektu pomoci některého z obřích dalekohledů (patrně VLT) nebo měření radiálních rychlostí hvězdy 1SWASP J140747.93-394542.6, díky kterým určíme hmotnost objektu.

Mezery v prstenci by mohla způsobovat existence dalšího objektu. V závislosti na typu mateřského tělesa máme ve hře tři možnosti: soustava hvězda x planeta, hnědý trpaslík x planeta nebo dokonce planeta x měsíc.

 

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.


autor Petr Kubala


 
 
Nahoru
 
Nahoru