Tvrdí to na základě provedených simulací Zicheng Pan a jeho tým z Jiao Tong University v Šanghaji. Tvrdší než diamant by podle něj měl být nitrid bóru krystalizující jako wurtzit (snad; v originále „wurtzite boron nitride“ – samotný wurtzit, jak lze dohledat, je přitom sulfid zinečnatý, nijak zvlášť tvrdý). Svojí strukturou se diamantu blíží, mřížku ovšem tvoří dva různé atomy. Tvrdší než běžný diamant by měl být také lonsdaleit, uhlík krystalizující v hexagonální soustavě.
Oba materiály jsou ale velmi vzácné, testy jejich tvrdosti zatím vůbec nebyly laboratorně provedeny. Nezbývá než vyčkat, zda se závěry ze simulací opravdu pokusně potvrdí.
Lonsdaleit někdy vzniká při dopadu uhlíkových meteoritů na zemský povrch, nitridoborový wurtzit se může vytvořit za extrémních podmínek sopečných erupcí.
Wurtzit je tak jako jiný nitrid bóru zřejmě teplotně velmi stabilní v kyslíkové atmosféře, více než diamant. Mohl by se tedy uplatnit pro výrobu hrotů řezných a vrtných nástrojů. Na náhradu diamantu ve šperkařství ani jeden z popisovaných materiálů neaspiruje, např. lonsdaleit je zpravidla hnědý.
O umělých materiálech soupeřících tvrdostí s diamantem viz také články:
Diamant přišel o své prvenství
Zdroj: New Scientist