Původ krytosemenných rostlin je evoluční hádankou. Endemit z Nové Kaledonie by snad mohl vnést trochu světla do problematiky evoluce této skupiny.
Tradičně se předpokládalo, že:
– krytosemenné rostliny jsou monofyletické, tj. jde o jednu skupinu;
– vznikly někdy na konci druhohor (křída), kdy dominovaly lesy obdobné dnešním jehličnanům;
– rozšíření krytosemenných rostlin snad mohlo souviset s velkými změnami na rozhraní křída-terciér;
– první krytosemenné rostliny byly kytičky rostoucí v „nestabilních systémech“ (zaplavovaná území apod.); někdy se označují jako trávy, podle jiných názorů jsou traviny ale až pozdější (eocén?). Každopádně prvními formami krytosemenných rostlin nebyly listnaté stromy;
(viz např. http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/CE63395C83F3F176C1256E970048C612)
Nicméně tento obraz má několik trhlin: třeba trávy podle všeho existovaly už v druhohorách, kde se jimi živili i dinosauři (http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/895DFD383D908E7CC12570BD007A83D8). A možná totéž platí pro listnaté stromy.
Nová informace zní takto:
William Friedman z University of Colorado tvrdí, že původ kvetoucích rostlin nám může ozřejmit „živá fosílie“ Amborella trichopoda, která dnes roste na Nové Kaledonii. Od linie vedoucí k dalším krytosemenným rostlinám se měla oddělit asi před 130 miliony let, tedy někdy na začátku křídy. Květ amborelly má mít navíc řadu vlastností, které ji spojují spíše s jehličnany.
Zdroj: New Scientist, http://www.newscientist.com/article/mg19025525.500-where-have-all-the-flowers-come-from.html
O amborelle viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Amborella. Zajímavé je, že ovšem nemá jít o bylinu, leč o keř. Navíc i ve Wikipedii se píše o vztahu Amborella trichopoda k evoluci krytosemenných rostlin, takže po pravdě řečeno článek na New Scientistu možná žádným zvláštním objevem/novinkou není…