Azbest mohl urychlit evoluci

Biologie |

Azbest si nepředstavujeme zrovna jako materiál přátelský k životu, přesto však mohl (respektive minerál chryzolit, „bílý azbest“) v dávném období evoluce sehrát svoji roli.




Žíly chryzolitu se tehdy stejně jako dnes nacházely na místech podmořských zlomů. Zatímco dnes se však jedná o prostředí extremofilů, před nějakými 3,5 miliardami let to mohlo být jediné „obydlené“ místo na Zemi.

Naoto Yoshida a Nori Fujiura z japonské University of Miyazaki nyní provedli zajímavý experiment. K biofilmu bakterií přidali azbestové minerály a izolované plazmidy, které nesly odolnost k určitým antibiotikům. Pak s kulturou nějaký čas pořádně třásli a přidali antibiotika. Některé bakterie však přežily a ukázalo se, že nyní nesou rezistentní geny i ve svých buňkách.

Pravděpodobně došlo k tomu, že drobné jehličky azbestu dokázaly prorazit buněčný obal, a plazmidy se tak mohly dostat dovnitř buněk (asi jako se to může stát v plicích). Nakonec tedy chryzolit kombinovaný s častějšími zemětřeseními mohl zjednodušit horizontální přenos genetické informace, a urychlit tak evoluci.

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámky:

– Jiné silikáty by tento účinek neměly? Jsou azbestové jehličky v tomto nějak specifické?

– Nicméně kdyby byla rychlejší evoluce „optimální“, pak by stačilo nějak zvýšit rychlost mutací nebo třeba nemít tak propracované opravné mechanismy.

 








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.