Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


BASF a Monsanto vyvíjejí obilí odolné proti suchu

***tisková zpráva společnosti BASF

Jak zajistit úrodu a zvyšovat výnosy

První generace obilí odolná proti suchu bude uvedena na trh v první polovině příštího desetiletí, přičemž cílem je dosáhnout šesti až desetiprocentního nárůstu sklizně pro zemědělce.
V současné době probíhá testování včetně zátěžových zkoušek na zhruba 175 místech.
Biotechnologická spolupráce se zaměřuje na výzvy v zemědělství.

Globální poptávka po potravinách, krmivu a palivu prudce stoupá, nicméně zemědělci z celého světa stále častěji čelí ztrátám v důsledku extrémních klimatických podmínek, hlavně pak v důsledku častých such. I proto je nejpalčivějším problémem dnešního zemědělství to, jak zajistit úrodu a jak dál zvyšovat výnosy – pokud se zemědělství podaří na tento problém najít odpověď, bude to znamenat výrazný posun. I proto zhruba před osmnácti měsíci odstartovala spolupráce mezi divizí koncernu BASF – BASF Plant Science – a firmou Monsanto. Obě společnosti tehdy oznámily spolupráci na výzkumu a vývoji biotechnologií, přičemž cílem jejich spolupráce bude zajistit pro farmáře vyšší výnosy.

„Naše společnosti prokázaly velice originální přístup k objevování genů, navíc se v současné době účastní téměř 175 testů v reálných podmínkách, takže mohu s klidným svědomím prohlásit, že BASF a Monsanto jsou pionýři v boji za vyšší výnosy a genetický vývoj takových plodin, které budou podstatně odolnější vůči klimatické zátěži,“ prohlásil viceprezident divize biotechnologií společnosti Monsanto Steve Padgette během setkání s novináři v Ghentu.

„Z celkového trhu biotechnologií, který podle našich odhadů dosáhne do roku 2025 hodnoty kolem 50 miliard amerických dolarů, mají produkty zajišťující adekvátní úrodu a zvyšující výnosy zcela nepochybně nejvyšší potenciál. Jsme pevně odhodláni pokračovat v našem úsilí a prosazovat první obiloviny odolné proti suchu – ty bychom chtěli na trh uvést krátce po roce 2012, přičemž věříme, že se nám podaří zvýšit výnosy o 6 až 10 procent,“ prohlásil prezident a generální ředitel BASF Plant Science dr. Hans Kast. Očekává se, že stejné zvýšení výnosů přinese i druhá generace tohoto produktu.

V rámci spolupráce, která se zaměřuje na čtyři hlavní odrůdy obilí, sójové boby, bavlnu a řepku olejnou, si společnosti BASF a Monsanto již vyměnily na stovky genových konstruktů, jejímž výsledkem je podstatně širší genový rezervoár s více než desetiprocentním překrytím. Díky obrovskému objemu a rozmanitosti genů se oběma společnostem ve vzájemné spolupráci daří nacházet správné hlavní geny a urychleně dodávat nové produkty na trh.

„Světová poptávka po zemědělských komoditách neustále roste, a proto se společnost Monsanto rozhodla do roku 2030 zdvojnásobit výnosy z obilí, sóji a bavlny,“ prohlašuje Steve Padgette a dodává: „Jsme přesvědčeni, že naše spolupráce s koncernem BASF na poli biotechnologií nám umožní vyvíjet produkty s vyššími výnosy pro farmáře podstatně rychleji.“

Silné portfolio výrobků
Obě společnosti se shodují na tom, že první výsledky spolupráce překonaly jejich očekávání. V lednu byl do vývojové Fáze III uveden dosud nejpokročilejší projekt, a to obilí vysoce odolné proti suchu. V současné době probíhá sběr dat pro schválení tohoto produktu regulátory.

Kromě odolnosti vůči suchu se Monsanto a BASF zaměřují na vývoj plodin, které budou podstatně lépe využívat dusíku a dále plodin s lepším integrálním výnosem, tedy s vyšším výnosem při stejných podmínkách. V případě těch nejpokročilejších projektů obě společnosti očekávají, že hodnoty na americkém trhu se do roku 2020 budou pohybovat v těchto číslech:

Vyšší výnosy obilí (velkopěstitelé): přes 1 miliardu dolarů
Vyšší výnosy sóji (velkopěstitelé): 300 – 500 milionů dolarů
Efektivnější využití dusíku v obilí: 300 – 500 milionů dolarů
Rodina obilí odolného proti suchu: 300 – 500 milionů dolarů

V terénních testech všechny čtyři projekty dosud vykázaly značný nárůst výnosnosti. Například během letošního testu sójových bobů v Jižní Americe bylo dosaženo vyššího výnosu o 6 až 10 procent, což potvrdilo dřívější výsledky. Významných pokroků bylo dosaženo také během loňských testů ve Spojených státech, a to včetně obilí odolného proti suchu, u něhož bylo za suchého klimatu dosaženo až o 19 procent vyšších výnosů.

Viz také:
Geneticky modifikované krávy nejsou šílené
GMO kvasinky pro výrobu biopaliva
Obilniny se začaly pěstovat kvůli pivu?

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru