Černá smrt způsobila konvergentní evoluci

Biologie |

Nemoci fungovaly v minulosti jako významný mechanismus pohánějící genetickou evoluci. Středověká morová epidemie je ukázkovým příkladem. A jak s tím souvisí Rumuni a Romové?

Černá smrt způsobila konvergentní evoluci



Romové se v dnešním Rumunsku objevili poprvé asi po roce 1000. Do 14. století, kdy se Evropou přehnala morová epidemie, se zde však obě populace prakticky nemísily a můžeme je pokládat za od sebe oddělené (v menší míře dodnes). V Proceedings of the National Academy of Sciences nyní vyšel text, podle něhož obě skupiny mají stejné varianty genů zajišťující (určitou) odolnost vůči moru. Romové žijící ve své pravlasti, severní Indii, tyto geny nemají.
Jedná se tedy až o selekci probíhající v Evropě jako následek epidemie (poznámka: která severní Indii tehdy zřejmě minula? I když se někdy uvádí, že epidemie byla opravdu globální, původní ohnisko nákazy se nacházelo až v Číně a do Evropy se choroba dostala při obléhání italských měst na Krymu Mongoly).

Co je na tom zajímavé: shodné mezi rumunskými Romy, Rumuny a nejspíš i dalšími Evropany jsou konkrétní genetické polymorfismy odpovídající imunitě (geny v clusteru TLR2, které exprimují proteiny přímo interagující s bakterií Yersinia pestis a Yersinia pseudotuberculosis). Obecně se předpokládá, že evoluce takhle konvergentní není. Obě populace by podle standardní představy prošly selekcí a získaly _nějakou_ adaptaci proti moru, ale každá jiným způsobem. Zde ale konvergence probíhala i na mikroúrovni, dalo by se říct, že je tedy předvídatelná a jiné populace by asi reagovaly stejně – předvídatelnost tohoto typu je ovšem v evoluční biologii málem kacířství.
Samozřejmě lze najít jinou interpretaci skutečnosti nebo ji prohlásit za výjimku potvrzující pravidlo (a třeba i ukázat, že jinde selekce proti moru zafungovala jinak).

Zdroj: Phys.org a další

Znovu, jde o jiný typ konvergence, než je třeba obdobně hydrodynamický tvar těla u žraloka a delfína. Analogický doklad předvídatelnosti evoluce u bakterií viz také: Evoluce je překvapivě předvídatelná



Úvodní foto: Miniature out of the Toggenburg Bible (Switzerland) of 1411. Wikipedia. licence public domain




Související články




Komentáře

01.02.2015, 13:30

.... thanks!...

18.11.2014, 02:14

.... ñýíêñ çà èíôó!...

30.07.2014, 21:29

.... thanks for information....

06.03.2014, 17:17 cc

...

Některé jsou opravdu pravděpodobnější než jiné. Aspoň co vím u mikrobů. Z důvodů chemie a struktury a tak. Opravdu nemyslím, že by popsaný jev vyložil kdo elegantněji, než Flegrova teorie.

06.03.2014, 16:47 admin

pravdepodobost

ono uz kdyz ale mluvime o "pravdepodobne mutaci", tak je to mozna trochu nestandardni? nevim...

03.03.2014, 07:51 cc

Ze zamrzlého hlediska...

Muselo se tedy jednat o mutaci poměrně pravděpodobnou. Pak by stačilo, aby epidemie skosila nositele té výbavy, která tuto činila málo životaschopnou. Nezavrhoval bych bez dalších údajů ale ani možnost jednoho zdroje. Těch pár set let, co nás tu tento mor sužoval, by to šíření zhruba trvalo.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.