Pomiňme samotnou otázku, zda má nějaký smysl se snažit ovlivňovat klimatické změny, čím jsou způsobeny, jak jsou závažné atd. Myšlenka vyšlechtit geneticky modifikované rostliny odrážející světlo je však každopádně zajímavá.
Různé plány, jak zvýšit míru zastínění nebo třeba rozptýlit v ovzduší aerosoly odrážející záření, jsou již staršího data. Těmhle plánům se ale vytýká třeba to, že by současně mohly k horšímu ovlivnit i srážkový režim.
Christopher Doughty z University of California nyní přišel s ideou odrážet více záření pomocí rostlin. Spíše než rovníkový pás by se k těmhle experimentům mohly hodit oblasti mezi 30 a 60 stupněm zeměpisné šířky. Různé chlupaté rostliny (ať už vyšlechtěné klasicky nebo jako GM) by mohly ve větší míře odrážet záření, ale na srážky v tropickém pásu by moc mít vliv neměly. Především chundelaté listy by takhle měly odrážet většinu záření v infračervené části spektra zpět do vesmíru. V oblastech takto osetých by teplota mohla klesnout až o 1 stupeň.
V současnosti již existuje takhle „speciálně“ odrazivá sója.
Zdroj: New Scientist
Poznámky:
– Jak se praví v diskusi pod článkem na New Scientistu, také bychom se za podobným účelem mohli přestat holit.
– K nápadu s aerosoly: že je spoluviníkem globálního oteplování čistý vzduch, jsme již na Science Worldu uváděli (viz zde)