Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Dvakrát o mozku

Knihy "Nedovolte mozku stárnout" a "Příručka pro uživatele mozku" patří k literatuře tematicky spadající kamsi na pomezí psychologie a přírodních věd. Tyto tzv. kognitivní obory procházejí v současnosti rychlým rozvojem a dosažené výsledky jsou samozřejmě zajímavé pro všechny čtenáře, kteří rádi přemýšlejí, řeší příklady a současně nechtějí brát svůj mozek jako tajemnou černou skřínku, na jejímž fungování nelze nic změnit.

Titul Nedovolte Mozku stárnout je vlastně sbírkou úloh, které mají oddálit stárnutí mozku, nástup Alzheimerovy choroby či různých demencí a depresí. Popisuje, jak si šedou tkáň můžeme zachovat jejím procvičováním. Současné paradigma je totiž zhruba takové, že mozek se svým používáním neopotřebovává, naopak organismus má tendenci rozebírat nezatěžované systémy (to je celkem pochopitelné i z pohledu logiky evoluční biologie). A ačkoliv určité psychické proměny jsou v souvislosti s věkem zatím neovlivnitelné, v řadě jiných případů můžeme svůj osud vzít do vlastních rukou. Vzdělávání a učení nových poznatků či jiná duševní aktivita je každopádně cesta, jak můžeme svůj život učinit podstatně šťastnějším.
K úlohám v knize: Jejich obtížnost i zajímavost je samozřejmě rozdílná s ohledem na situaci čtenáře (těžko může být pro zdravého mladého člověka příliš zajímavý třeba test na senilitu), místy je dosti obtížné pochopit, co se po řešiteli vlastně chce – vlastní řešení je pak již podstatně méně náročné.
Příručka pro uživatele mozku poněkud připomíná jiný titul vydaný Portálem, knihu Mozek a jak ho cvičit (od Bragdona a Gamona, kteří napsali i výše zmíněnou publikaci Nedovolte mozku stárnout). Neobsahuje úlohy v pravém slova smyslu, teoretické pasáže jsou ale naopak doplněny praktickými návody.
V obsáhlém manuálu projdeme vztah mozku a vědomí (jen v náznaku, jinak je to samozřejmě téma na celoživotní přemýšlení), psychické rozdíly mezi pohlavími, otázku stárnutí a výživy. Velice zajímavé jsou kapitoly o spánku (byť čtenáři mohou mít samozřejmě úplně jinou zkušenost, než je popsaná představa pravidelných spánkových cyklů), pak přijde na řadu leváctví, praváctví, hemisféry, IQ, inteligence, stres, paměť… Řada kapitol je věnována i speciálním problémům, například vztahům mezi pohlavími, na pracovišti, psychologii učení apod.

Je sympatické, že se autor místo omílání klišé snaží předmět svého výzkumu maximálně "zexaktnit" a vnést do psychologie poznatky přírodních věd. Inspirují se sociobiologií a evoluční psychologií, zdůrazňují genetické komponenty lidské psychiky, biologické rozdíly mezi jednotlivými lidmi i většímu skupinami a hlavně fakt, že mozek a naše vědomí si můžeme představit jako obrovský chemický stroj či lékárnu. Tomu pak odpovídá i možnost ovlivnit procesy, které v našem mozku probíhají – formou pohybu, výživou či speciálními doplňky.
Současně však autoři varují před konzumací megadávek výživových doplňků či vitamínů a doporučují poradit se s lékařem. Problematika tzv. chytrých drog není zmíněna, alkohol, kofein i nikotin jsou posuzovány negativně (a ani marihuana výkonnosti mozku podle této knihy rozhodně neprospívá). Zajímavé je, že třeba cukr kromě uklidnění může působit také jako příčina agresivity. Pokud chcete zůstat klidní, je tedy kupodivu zřejmě lepší posnídat hamburger než koblihu.

Obě knihy jsou typicky “americké” a to v dobrém i špatném slova smyslu. Autoři se na jednu stranu vyhýbají upovídanému mlácení prázdné slámy, na druhé straně je však výsledkem styl poněkud kuchařkovitý až schematický.
Patrná je snaha o praktičnosti za každou cenu, tedy u každé informace je vám řečeno, k čemu můžete poznatky využít, příliš se zde neuznává hodnota poznání jako takového. Řada tvrzení je také krajně zjednodušujících, na což upozorňují jak autoři samotní (varují před konzumací všeho, co napsali), tak i poznámky Františka Koukolíka, který v řadě případů uvádí skutečnosti na pravou míru. Také připojil seznam relevantní česky psané literatury.

Shrnuto: Kvalitní literatury z oblasti kognitivních věd je dnes na trhu málo. I když se v obou případech jedná o tituly spíše popularizační než odborné a vědecké a je možné k nim mít celou řadu výhrad, lze obě knihy doporučit minimálně k letmému přečtení. Poznatků totiž přinášejí celou řadu a i když sotva koho zaujme úplně všechno, něco zajímavého zde najde snad každý. Tak třeba: Vidí v noci lépe muži nebo ženy? Můžete buď hádat, nebo zalistovat Příručkou pro uživatele mozku :-).

Pierce J. Howard: Příručka pro uživatele mozku, Portál, Praha, 2002, 396 stran, 349 Kč
Allen D. Bragdon, David Gamon: Nedovolte mozku stárnout, Portál, Praha, 2002, 109 stra, 149 Kč
Podrobnosti a on-line objednávka http://www.portal.cz.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru