Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Dvě novinky z Dokořán: Sexuální poradna Dr. Tatiany a nová vydání Tajemství hladiny

Dvě nové knihy "biologické" nakladatelství Dokořán

Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření.Úplný průvodce evoluční biologií sexu
Judsonová Olivia
Překlad Martin Seethaler, 264 stran, 298 Kč, ISBN 80-86569-50-0, řada Aliter. Poprvé vyšlo 10.11.2003.
Nebýt sexu, mnoho nádherného v přírodě by neexistovalo. Rostliny by nekvetly, ptáci by nezpívali, jelen by nenosil parohy, srdce by tak rychle nebila. Dr. Tatiana dlouhá léta vede "sexuální poradnu pro všechna živá stvoření" v časopise Economist. Jejími klienty jsou zamilovaní brouci, sexuchtivé žáby, unavení sloni a další živočichové, kteří mají stejné problémy jako lidé: posedlost sexem a frigidita, nevěra a žárlivost, vynucený sex a násilí, sexuální úchylky. Ve své nejnovější knize autorka humornou formou ukazuje, že mnohé sexuální praktiky, které můžeme pozorovat v živočišné říši a které se nám na první pohled mohou zdát brutální, nemorální nebo dokonce nepřirozené, jsou ve skutečnosti nezbytné pro přežití druhu.
Kniha vychází ve spolupráci s nakladatestvím Argo.

Poznámka Pavel Houser: Část textu nám dal vydavatel k dispozici v elektronické podobě, takže se na Science Worldu dočkáte i několika ukázek z knihy.

***

V nakladatelství Dokořán se objevilo také druhé vydání knihy Tajemství hladiny. Na toto téma jsme zde na Science Worldu již opakovaně diskutovali (včetně rozhovorů s autorem), proto dodáváme pouze "oficiální" informaci o knize z nakladatelství Dokořán. Každopádně zbývá dodat, že lépe se diskutuje o textu, který debatéři skutečně přečetli :-).

Anton Markoš
Tajemství hladiny
Hermeneutika živého
Brožovaná s klopami, 352 stran, 20 ilustrací, ilustrace Fatima Cvrčková, 298 Kč, ISBN 80-86569-47-5, řada Bod. Poprvé vyšlo 03.11.2003.
Anton Markoš, docent Přírodovědecké fakulty UK, ve své práci mapuje vědecké úsilí o pochopení fenoménu života. Při zkoumání života proti sobě stojí na jedné straně experimentální vědy, které hledají jednoduché zákonitosti na pozadí různorodosti jevů, a na straně druhé vědy humanitní, které na podobné ambice z velké části rezignovaly a vnímají jedinečnost a historickou podmíněnost kulturních projevů, včetně samotného poznání. Historicky je dnešní biologie spíše vědou experimentální. Živá bytost se však formuje jako entita historická, je produktem miliardy let trvající evoluce, a potomkem nepřerušené linie předků, kteří jí odkázali svou zkušenost jednak genetickým zápisem (DNA), jednak pravidly, jak tento zápis využívat. Z toho pramení některé paradoxy i výzva pro současnou biologii. Je čtení genetického zápisu strojovým dekódováním, nebo je čtením v pravém smyslu slova?

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru