V článku publikovaném v PLoS One vědci uvádějí, že do severní Afriky se vlci mohli dostat asi před 3 miliony let. Místní populace se od té doby s ostatními euroasijskými vlky nemíchala, jde tedy o archaickou formu. Vlci před 3 miliony lety ještě zdaleka nebyli v Euroasii rozšíření tak jako později (když jim ránu zasadila až expanze člověka).
Tým z Oxfordské univerzity, University of Oslo a Addis Abeba University dospěl ke svým závěrům na základě genetických srovnání, konkrétně analýzy mitochondriální DNA. Rozhodně to ukazuje sílu nových genetických metod. Na pohled je totiž egyptský vlk šakalu určitě bližší než obrovskému bílému vlkovi polárnímu…
Zdroj: Sciencedaily
Poznámky:
– Šakaly lze dnes údajně potkávat na Balkáně nebo dokonce na jižní Moravě, snad v souvislosti s oteplováním či jinými změnami? Jsou to také ti egyptští, tedy ve skutečnosti „vlci“?
– U těchto psovitých šelem – vlk, pes, šakal, kojot, rudý vlk (indický dhoul) – je definice druhu přirozeně ošidná, vždyť se spolu mohou křížit, alespoň v principu. Nakonec i někteří kojoti z USA jsou kříženci kojotů a vlků, na toto téma viz také článek: Černí vlci v Americe jsou potomky domácích psů (mimochodem, američtí vlci jsou prý i při chovu člověkem zpravidla lépe zvládnutelní než ti euroasijští, možná i proto?).
– Psi starých Egypťanů a jejich znázorňování – byli potomky normální euroasijského vlka, nebo egyptského šakala/vlka či se sem nějak přimíchal? Jaký rodokmen má vlastně Anubis?
– Vlci žijí v Africe také v Etiopii. Etiopský vlk je bohužel na pokraji vyhynutí, protože ho ohrožuje vzteklina přenášená od místních zdivočelých psů. Jenže pozor: etiopský vlk je snad jen název místní psovité šelmy, není to opravdový vlk. Kromě toho zde však žije i náš nově prozkoumaný egyptský šakal, tedy egyptská forma euroasijského vlka šedého. Trochu komplikované se v tom vyznat…
– Interpretuje se to tak, že když egyptský šakal není šakal, ale vlk, tak kvůli tomu vyžaduje větší ochranu. „Praví“ šakalové nejsou zatím nijak ohroženi, egyptští vlci coby poddruh však ano. Ale je to trochu divný přístup. (Jestli zítra přesnější analýza DNA třeba ukáže, že jsou to ve skutečnosti toulaví psi, tak to znamená, že je tedy lze postřílet, protože psů je všude dost?)