Vědci takto vytvořili zatím asi 300 krav plemene Holstein. Jejich mléko obsahuje mj. i lidský lysozym, který u kojenců v prvních dnech života zlepšuje fungování imunitního systému. Krávy jsou po „úpravě“ sledovány, ale jejich vzhled ani chování se nijak nezměnily.
Projekt vedl Ning Li z Čínské zemědělské univerzity a kromě jeho kolegů s akademické sféry se na něm podílela i čínská firma GenProtein. Pro produkci lysozymu i dalších lidských proteinů byly použity přímo lidské geny vpravené do embryí. Dodatečný čistící postup pak v mléku upraví podíl tuku i celkové sušiny, takže se bude blížit lidskému i v těchto parametrech a kojencům by mohlo podobně chutnat i by ho dokázali snadněji metabolizovat než mléko kravské.
Složení mléka bylo po sledovanou dobu konstantní a jeho chování by mělo vyhovovat i americkým normám pro pasterizaci. Na trh v USA by se produkt mohl dostat docela rychle, v Evropě je všechno tohle samozřejmě běh na velmi dlouhou trať.
Studie byla publikována v PLOS One.
Zdroj: PopularScience.com
Poznámky:
– Je to hezké, vkládat lidské geny živočichům zřejmě umožňuje „praštit dvě mouchy jednou ranou“: naštvat jak některé zelené aktivisty, tak i některé církve. Z toho lze ale odvodit, že to technologie nebude mít jednoduché…
– Co zkusit krávy modifikovat tak, aby produkovaly mléko stravitelné i pro lidi trpící v dospělosti laktózovou intolerancí?