Poslední společný předek současných ptáků mohl podle analýz založených na porovnání sekvencí mitochondriální DNA žít ne koncem křídy před 65 miliony let, ale už asi před 100 miliony lety.
Evoluce ptáků je trochu nejasná; vcelku se nepochybuje o tom, z jakých zhruba dinosaurů ptáci pocházejí (zábavné je v této souvislosti zjištění, že tyranosaurus byl co se týče struktury proteinů z dnes žijících organismů asi nejpříbuznější slepici), nicméně jaké fosilní nálezy jsou součástí přímo evoluční linie ptáků už trochu sporné je – třeba slavný Archeopteryx podle posledního převládajícího názoru předkem současných ptáků není, i když ukazuje určité trendy, jimiž se i evoluce směrem k ptákům ubírat mohla.
Moderní ptáky známe podle fosílií až ze samého konce druhohor. Analýza mitochondriální DNA ale posunula jejich posledního společného předka dále do minulosti, na rozhraní spodní a svrchní křídy před asi 100 miliony lety.
Zdroj: SceinceDaily
Poznámka: na ScienceDaily se zjištění vykládá jako nesoulad mezi výsledky studia fosílií a aplikace molekulárně-biologických metod, nicméně problém je zamotanější. Vznik ptáků samozřejmě předcházel vymření dinosaurů před 60 miliony lety, otázka však je o kolik. Na konci druhohor existovala celá řada linií „opeřených dinosaurů“ či různých „ozubených ptáků“, kromě jedné však všechny vymřely.
Viz např. článek o předkovi moderních ptáků z doby před 110-115 miliony let na serveru Osel
Jindy se ovšem datování posledního společného předka současných ptáků udává tak na 65 milionů let, tedy na samý konec křídy. Protože molekulární biologie stanuje právě tohle (ne okamžik odštěpení „ptačí“ od „dinosauří“ linie), je zde opravdu jistý nesoulad.