Recept na dožití se sta let? Šanci zvyšuje, když se člověk narodí jako prvorozený a matce mladší 25 let. Takový je alespoň závěr Natalie Gavrilovové a Leonida Gavrilova z University of Chicago.
Oba vycházeli z oficiálních dat amerického sčítání lidu a studovali osoby narozené na konci 19. století, které se dožily stovky. Prvorozenci byli mezi stoletými zastoupeni 1,7krát častěji než v průměrné populaci, dvakrát více stoletých pak mělo matku mladší 25 let. Autoři výzkumu si nejsou jistí, proč by to takhle mělo fungovat – zmiňují kvalitu vajíček a snad i fakt, že mladší matky jsou ještě odolnější proti infekcím, které mohou zdraví plodu poškodit.
Zdroj: New Scientist,
http://www.newscientist.com/article/dn10656-how-to-live-long-and-prosper.html
Poznámky:
– Pozor, vůbec z toho nevyplývá, že mladší matky mají děti, které se v průměru dožijí vyššího věku. Bavíme se pouze o těch, co již dosáhli 100 let. Jak vypadá křivka celkově, těžko říct.
– Z jiného hlediska, čím starší rodiče, tím naopak vyšší pravděpodobnost, že se dožijete vyššího věku (rodiče vám předají geny, které je řekněme alespoň nezabily před dvacítkou).
– Z dalšího úhlu pohledu: starší matky mají častěji děti postižené, ovšem kvůli menší frekvenci samovolných potratů (organismus matky „uvažuje“, že už další šanci mít nebude).
– Obecně by vyšší věk rodičů měl korespondovat s K strategií, odpovědnějším přístupem k životu, společenským statutem, delší dobou dožití, a tedy by i průměrný věk dětí měl být delší…
– V knize prof. Zrzavého „Proč se lidé zabíjejí“ je zmiňováno, že narodit se jako dítě mladé matce zvyšuje pravděpodobnost, že dítě přijde o život násilnou smrtí (opět pochopitelné důvody – v jakém prostředí se děti rodí v 16?).
– Bylo by zajímavé zjistit, jaké výsledky by dal podobný průzkum z jiných dob/jiných zemí.