Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jak vznikla první RNA

Samotné dusíkaté báze, cukry a samozřejmě též kyselina fosforečná mohly v prapolévce vzniknout docela snadno. Pokud v laboratoři simulujeme podmínky, jaké pravděpodobně panovaly na dávné Zemi, chemické reakce tyto látky vytvoří. Problém je, že se jim moc nechce spolu reagovat a vytvořit vlastní nukleovou kyselinu (nejde o spojení nukleotidů do delšího řetězce, ale o samotné spojení ribózy s dusíkatou bází).

John Sutherland z univerzity v Manchesteru proto zvolil jiný přístup. Nejprve se pokusil nechat spojit prekurozry cukrů a dusíkatých bází, ty spolu nechat zreagovat a už spojené je nechat přeměnit na finální kousek nukleové kyseliny (přidat další „polovinu“ cukru a báze). Taktéž už v první fázi reakce přidaly fosfát; s navázaným zbytkem kyseliny fosforečné probíhala další reakce mnohem rychleji.

Reakce pořád není úplně jednoduchá, nelze ji realizovat prostě tak, že se v kádince smíchá pár látek a vše se protřepe. Jednotlivé meziprodukty je třeba ze směsi izolovat, čistit, a až pak použít pro další syntézu. Těžko to tedy mohlo před 4 miliardami let proběhnout přesně takhle, nicméně se jedná o další přiblížení. Zatím se takto podařilo připravit RNA obsahující dvě báze – to by v principu mohlo na počátku života stačit, i když je otázka, zda by se pak genetický kód dokázal změnit. Možná vznikl rovnou v podobě se 4 bázemi…

O evoluci genetického kódu viz také: Jak se mění genetický kód, Hledání první aminokyseliny

O RNA světě viz také: Krok k důkazu RNA světa (zde odkazy na další články)

 

Zdroj: ScienceNews

 

Poznámka: Konkrétní chemické reakce zdroj bohužel neuvádí.

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru