Zajímavosti ze zářijového vydání Vesmíru: Edward Bush z Národní univerzity v Mexiku zkusil na homérské eposy aplikovat matematickou metodu, používanou jinak především k analýze DNA. Zajímalo ho, zda oba eposy vykazují rozdílnou vnitřní strukturu.
Bush ve verších nahradil dlouhé slabiky nulou, krátké jedničkou a pauzy dvojkou. Potom provedl analýzu, užívanou jinak ke stanovení podobnosti sekvencí nukleových kyselin. Výsledkem pokusu je závěr, že Odyssea obsahuje méně pravidelné "sekvence". Z toho by vyplývalo, že se jedná spíše o dílo dvou lidí než člověka jediného.
Konkurenční výklad tvrdí, že celá rozdílnost však může být dána prostě tím, že v Odyssei se používá více přímé řeči. Tyto promluvy jsou pak zdrojem nepravidelností.
Poznámka Pavel Houser: Na další aspekty homérské problematiky se samozřejmě podíváme podrobněji ještě někdy jindy.
A po listování zářijovým vydáním Vesmíru si neodpustím uvést ještě jeden citát, tentokrát pocházející z eseje Jana Zrzavého:
“Novoguinejští horalové… jsou považováni za společensky lehce obtížné, protože mají sklon sahat po sekyrách v situacích, které civilizovaný člověk… vyřeší anonymním udáním." :-))
(celý esej, zabývající se primárně významem mincí zanedbatelné hodnoty – typu desetníků – najdete na http://vesmir.cts.cuni.cz/09_2002/532.htm).