Geografická izolace je jistě významným evolučním faktorem, ale s těmi savanami to platit nemusí – viz například nedávný text První hominidi chodili po dvou v pralese.
Pak ale zůstává otázka, kdy tedy naši předkové „slezli ze stromů“. V africké savaně/stepi byly nalezeny nástroje staré minimálně 2 miliony let, soudí nyní vědci. Olduvajská industrie byla objevena i v savaně na nalezišti Kanjera South na území dnešní Keni. Zdá se, že na rozdíl od australopitéků žily tehdejší populace rodu Homo ve variabilním prostředí. Tomu mají odpovídat i dochované fosílie ulovené (nebo alespoň zkonzumované) zvěře.
Zdroj: ScienceDaily
Poznámka: Je to ale celé trochu divné, protože nejstarší kamenné nástroje jsou datovány do ještě hlubší minulosti. Znamená to snad, že i první výrobci kamenné industrie pobývali ještě v pralesích?
To zní přehnaně (konec konců, v pralesích se moc nekopalo, snad jen, že by nálezy pocházely z míst, kde byly tehdy pralesy) – těžko říct, fosilní záznam je prostě torzovitý. Navíc v Africe v té době, tak jako jindy, probíhaly klimatické změny. Naši předkové mohli prostě žít v prostředí, kde se v jejich důsledku zrovna ocitli, a později tato schopnost adaptace na různé přírodní podmínky ještě zesílila (Eskymáci apod.).