Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kolumbus možná nedoplul k San Salvadoru

Světélkující mořský červ Odontosyllis doprovází své rozmnožování zvláštními optickými efekty: Samice kromě vajíček vypouští na hladinu i proudy světélkujících sekretů. Během aktu pak "planou" i samečkové. A jak že to souvisí s Kryštofem Kolumbem?

To je totiž tak: Příslušní červi se tímto způsobem množí každou noc před čtvrtou měsíční čtvrtí. Podle mořského biologa L. R. Crashwaye bylo právě 11. října 1492, tedy den objevení Ameriky, takovýmto datem. Navíc měsíc údajně vyšel asi hodinu poté, co Kolumbus (nebo některý z jeho námořníků) uviděl světlo. To rovněž odpovídá zvyklostem červa Odontosyllis, které má své páření načasováno těsně před východ měsíce.
Crashway prozkoumal lokality, kde se červ vyskytuje. Vyšlo mu pak, že první zemí, kterou Comlumbus spatřil, byl spíše Cat Island, nikoliv San Salvador, jak se obecně předpokládá. Cat Island přitom leží prakticky přímo na západ od San Salvadoru – z tohoto hlediska je přesvědčení většiny historiků logické, lodě však samozřejmě mohly první ostrov minout a dorazit až k tomu dalšímu.

Důkaz to samozřejmě není, světlo viděné z Kolumbových lodí mohlo být i čímkoliv jiným. Podobná shoda okolností (odpovídající hodina i fáze měsíce) by však byla dosti nepravděpodobná.

Zdroj: Ritchie R. Ward: Živé hodiny, Mladá fronta, Praha, 1980

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru