Dosud byl znám pouze jediný případ, kdy vzteklinu člověk přežil, aniž dostal vakcínu: 15letá dívka Jeanna Giese byla uvedena do umělého spánku a dostala speciální nanokoktejl antivirotik a dalších látek; ani tak se ale tento úspěch nepodařilo zopakovat.
Šokující je, že američtí vědci z Centra pro kontrolu nemocí CDC nyní objevili v Peru 6 lidí, kteří se nakazili od místních upírských netopýrů (netopýr je častý přenašeč), nedostali včas (respektive vůbec) očkování, přesto však přežili. Důkazem byly protilátky nacházející se v jejich krvi. Ve vesnicích Truenococha a Santa Marta zapadlých v peruánské Amazonii je vzteklina častou příčinou smrti – brutální selekce se zřejmě postarala o to, že u některých místních obyvatel se vyvinula i přirozená odolnost.
Upíří netopýři napadají místní vesničany hlavně ve spánku. Podobně jako komáři mají netopýři ve slinách látku, která u oběti brání srážení krve (glykoprotein draculin), upír krev přímo nesaje, spíše olizuje tu, která z rány vytéká. Ani tak ale netopýr nevypije dost krve, aby její ztráta mohla člověka zabít, zato infekce může být fatální.
Kdybychom dokázali zjistit, v čem alespoň částečná odolnost proti vzteklině spočívá, snad by bylo možné léčit i dnes beznadějné případy, kdy dojde k propuknutí nemoci a na vakcínu je již pozdě.
Zdroj: The Register a další
Poznámka:
– Není zmiňovaná možnost, že by k mutaci do méně letální formy mohlo dojít na straně viru.
– Neuvádí se, zda lidé onemocněli a přežili, nebo zda u nich choroba vůbec nepropukla.
– Mimochodem, pokud jsou netopýři tak často infikovaní vzteklinou, jak to, že je ještě nevyhubila? Nebo má tato choroba pro ně méně letální dopad?
– Popularizátor biologie Lewis Thomas uvádí úmrtí na vzteklinu jako vůbec nejhorší smrt, s níž se kdy setkal.
– Upíří netopýři např. krávu dokážou údajně i zabít, pijí-li několik nocí za sebou.