Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Lidé osídlili pralesy dříve

Nový výzkum se však zaměřil na zuby, které zbyly po lidech obývajících Srí Lanku před až 20 000 lety. Nejzajímavějším objektem, který vědci z Oxford University a University of Bradford zkoumali, byl zub objevený v lokalitě Batadomba-Lena. Zastoupení jednotlivých izotopů uhlíku a kyslíku naznačuje, že potrava lidí pocházela ze zdrojů odpovídajících současnému tropickému pralesu. Ten roste na místě nálezu i dnes.

Ukazuje se, že lidé zřejmě pralesy obývali už dávno, moc o tom ale nevíme prostě proto, že se zde fosílie mají malou pravděpodobnost zachovat. I tak ale deštný prales považujeme z hlediska lidského osídlení za extrémní prostředí, třeba v Amazónii se lidé zřejmě usadili až po částečném zvládnutí zemědělských technologií. V pralese se oproti otevřenější krajině špatně loví, problém činí i orientace, hmyzu je dostatek, nezávadné vody méně. Nicméně lidé jsou oportunisté a dokázali se zde uživit už s technologiemi starší doby kamenné.

Článek publikovaný v časopisu Science dokonce naznačuje, že lidé na Srí Lance mohli žít v pralesech už před 45 000 lety, zde však důkazy nejsou jednoznačné. Třeba šlo spíše o jednorázový nebo sezonní pobyt.

Zdroj: Phys.org a další

Poznámka: Celá záležitost je komplikovaná i otázkou, zda v chladných fázích – glaciálech – vůbec deštné pralesy v současné podobě existovaly. Minimálně měly mnohem menší rozlohu. A protože druhy obývající dnešní pralesy jen výjimečně vznikly za posledních 10 000 let, vzniká zde tedy rozpor. Zmenšování plochy současných pralesů by logicky nemělo znamenat větší vymírání (i když samozřejmě – mnohé pralesní druhy by třeba přežily v trochu odlišném ekosystému tropického lesa při mírném ochlazení, to ale neznamená, že přežijí i ve vzniklé zemědělské krajině).

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru