Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Linky: El Nino – vakcína proti AIDS – archeologické objevy

Vzhledem k pochopitelné náplni domácích zpravodajských serverů bude dnešní seznam odkazů přece jen o něco kratší… Podíváme se na klimatický jev El Nino, na objevy v oblasti archeologie i medicíny…

Z webů, které obvykle sledujeme, měl kvůli přerušení dodávek energie do budovy Akademie věd na pražské Národní třídě problém například SpacePortal (aktuální situaci webu můžete zjistit na http://www.space-portal.net/.
Díky povodním se ČR dostala také na New Scientist, konkrétně kvůli záměru očkovat proti žloutence, respektive hepatitidě A – více zde.

Jedna zpráva přece jen se týkající klimatologie: změny počasí by mohly souviset s klimatickým jevem El Nino, který působí v oblasti Pacifiku. Více píše Ihned.

O možném objevu vakcíny proti AIDS informuje opět Ihned. Má jít nikoliv o lék, ale o očkování. Především proto, že virus HIV napadá přímo imunitní systém, se zatím nepodařilo vyvinout žádnou technologii, která by organismus přiměla k syntéze protilátek. Problémem je i to, že samotný HIV rychle mutuje.

V Iráku byla objevena soška zakladatele III. dynastie urské, v Číně zase palác pocházející z doby dynastie Šang. Oba objevy popisuje vědecká rubrika Tiscali. K tomu letmý komentář: nález byl učiněn nedaleko hlavního města Jin, v němž sídlili pozdní Šangové. Právě proto se někdy lze setkat i s tím, že se označení Jin používá i pro celou dynastii. Za další, otázka, jaká je první „historická“ čínská dynastie, je dosti složitá. Písemné památky zřejmě nejsou známy ani z doby prvních Šangů, naproti domu dynastie Sia se někdy pokládá za „polohistorickou“. Navíc, sled čínských dějin si sice můžeme znázornit jako posloupnost Sia – starší Šang – mladší Šang (Jin) – Čou, ale vlády všech těchto dynastií se zčásti překrývaly, protože příslušní králové vládli v ne zcela se překrývajících oblastech.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru