Biologie |
Představa morfopole ve své shledrakovské podobě tvrdí mj. to, že jedinci v určitém regionu budou mít tendenci se sobě navzájem podobat. Jak tuto poněkud "mystickou" představu přeložit do vědeckého jazyka?V první řadě samozřejmě plat ...
Představa morfopole ve své shledrakovské podobě tvrdí mj. to, že jedinci v určitém regionu budou mít tendenci se sobě navzájem podobat. Jak tuto poněkud "mystickou" představu přeložit do vědeckého jazyka?
V první řadě samozřejmě platí, že v obdobném prostředí působí obdobné selekční tlaky vnějšího prostředí. Žralok tedy vypadá podobně jako delfín. Druhý selekční mechanismus je odvozen od mimiker a nápodoby. Pro řadu druhů je výhodné simulovat, že jsou někým jiným. Ona podobnost přitom nemusí být vůbec realizována na úrovni celého organismu, ale klidně i jediným ornamentem, jaksi "fraktálově" – tak motýl může například předstírat, že je okem šelmy.
Stále ještě zbývá značné množství podobností, které se našemu vysvětlení poněkud vzpírají.
Zajímavý je další, poměrně bizarní fenomén, který hraje roli u domestikovaných zvířat. Máme jaksi tendenci je přizpůsobovat obrazu svému (asi prostě proto, že se nám naše podoba prostě líbí), přičemž toto chování nebude z větší části vědomé. A tak tedy najdeme v asijských oblastech psíky či prasata se šikmýma očima, u nichž fyziognomie obličeje silně připomíná původní národy.
U dalších místních živočichů nám podobná logika příliš nepomůže, přesto se můžeme pokusit uplatnit i klasický selekcionistický pohled – např. šikmé oči v určité oblasti mohou být adaptací na prachové bouře…
(Zdroj: Stanislav Komárek: Příroda a kultura, Vesmír, Praha, 2000)
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.