Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Nejlepší fotografie soutěže Rostlina s příběhem: cykas a jinan dvoulaločný

***oznámení Tiskového odboru AV ČR
Nejlepší fotografie ze soutěže
Rostlina s příběhem
se představí na Týdnu vědy a techniky

Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., vyhlásil na jaře spolu s dalšími akademickými institucemi netradiční fotografickou soutěž „Rostlina s příběhem“. Ze stovek došlých fotografií, doplněných zajímavými informacemi o zobrazených rostlinách, vybrala porota 18 nejlepších. Dne 3. listopadu 2008 začíná jejich výstava v sídle Akademie věd ČR v Praze na Národní 3, kde probíhá Týden vědy a techniky. Organizátoři věří, že soutěž i výstava povzbudí zájem veřejnosti o rostlinnou biologii.
„Rostlina s příběhem“ nebyla obyčejná fotosoutěž. Odborníci i amatérští milovníci přírody do ní mohli zasílat snímky rostlin, každý však museli doplnit jakýmsi minipříběhem – stručnými informacemi například o biologii vyfotografované rostliny či o jejím významu pro člověka.
Soutěž a následnou výstavu pořádá Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., (ÚEB) ve spolupráci s Odborem mediální komunikace AV ČR, Botanickým ústavem AV ČR, v. v. i., a Ústavem molekulární biologie rostlin, který je součástí Biologického centra AV ČR, v. v. i. Partnery jsou společnost Olympus, která finančně podpořila realizaci výstavy, a Národní zemědělské muzeum Praha. Mediálními partnery jsou časopis Živa, virtuální fotografická galerie WWG.CZ a časopis GEO.
„Rostliny jsou krásné. Jejich svět se ale může zdát na první pohled málo akční a tudíž poněkud nudný. To je velký omyl. Když je člověk jen trochu zvídavý, zjistí, že se v něm odehrávají pozoruhodné věci. Proto jsme také požadovali od soutěžících kromě snímků i texty. Chtěli jsme, aby se zamysleli nad tím, co fotografují“, vysvětluje hlavní organizátor akce, doktor Jan Kolář z ÚEB.
Ve třech kategoriích (vědci, junioři do 20 let a veřejnost) se sešlo 856 příspěvků. Převažovaly záběry z přírody, nechyběly ovšem ani obrázky z elektronového mikroskopu. Přestože mnoho autorů zaujaly české a evropské rostliny, dorazily i fotografie ze vzdálenějších míst – jihoamerických pralesů, afrických savan a pouští, Madagaskaru, Srí Lanky, Číny či Špicberků. Stejně rozmanité byly doprovodné příběhy, které se věnovaly biologii, historii i osobním zkušenostem s pěstováním rostlin. „Porotci měli těžkou práci. Museli hodnotit snímky i texty a kvalitních příspěvků přišlo opravdu mnoho,“ přiznává Jan Kolář.
Výsledky soutěže byly zveřejněny 3. listopadu. Porota vybrala v každé kategorii příspěvky oceněné první, druhou a třetí cenou, několik dalších pro výstavu a také širší výběr, který bude publikován na webu soutěže (http://fotopribeh.avcr.cz). Tam lze najít kompletní přehled výsledků – celkem 57 poutavých rostlinných fotopříběhů.
Nejlepší fotografie ze soutěže jsou vystaveny v hlavní budově Akademie věd ČR (Praha 1, Národní 3). Doplňují je snímky vzniklé v laboratořích ÚEB a také „trojrozměrné“ rostliny s příběhem: exponáty představující rostliny jako pomocníky člověka a svědky geologické minulosti Země. Exponáty zapůjčily Národní muzeum, Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur a Národní zemědělské muzeum Praha.
Výstava potrvá od 3. do 7. 11. V pondělí 3. 11. v 16 hodin se koná vernisáž, spojená se slavnostním předáním cen vítězům. Vernisáž zahájí předseda Akademie věd ČR, profesor RNDr. Václav Pačes, DrSc. „Všechny zájemce srdečně zveme na výpravy do světa rostlin slovem a obrazem – buď na Národní třídu, nebo alespoň na naše internetové stránky,“ dodává doktor Kolář.
Podrobné informace o soutěži a výstavě:
http://fotopribeh.avcr.cz

Vítězné soutěžní příspěvky:
Upozornění: Fotografie i texty jsou určeny výhradně ke zveřejnění ve sdělovacích prostředcích (včetně internetových stránek). Pro jakékoliv jiné užití je nutný souhlas ÚEB nebo autorů.

1. cena kategorie Veřejnost
Cycas thouarsii — Jaroslav Vogeltanz, Zoo Plzeň
Cykas Cycas thouarsii je dnes považován na základě studia chromozomů za nejstarší druh cykasu. Tento mohutný až 10 metrů vysoký druh cykasu obývá naši Zemi pravděpodobně již 140 milionů let. Cykasy jsou nazývány živými fosiliemi, protože od svého vzniku se téměř nezměnily.

1. cena kategorie Vědec
Kapsule — Viktor Sýkora
Semena rostlin mají jediný účel — umožnit vznik další generace a zajistit přežití druhu. Zárodek nové rostliny a zásoba živin potřebná pro vyklíčení se nacházejí uvnitř ochranných obalů, které jim umožňují přežití i v extrémních podmínkách. Ale kromě účelnosti jsou semena stejně jako ostatní součásti přírody i krásná. A my se o tom dnes můžeme přesvědčit s použitím nejmodernější techniky — skenovacího elektronového mikroskopu.

1. cena kategorie Junior
Rozšiřte si cévy — Renata Mirková, Gymnázium Kladno
Je to nejspíše jediná žijící fosílie, která se nazývá Ginkgo biloba, neboli jinan dvoulaločný. Výtažky z listů mají blahodárné účinky, které tradiční čínská medicína používá na pět tisíc let. U nás se však výtažek z jinanu dvoulaločného těší oblibě až v posledních letech. Také není divu, že je oblíbený už i u nás, protože látky obsažené v ginkgu rozšiřují cévy, zejména v tělních perifériích, a také se zvýší koncentrace a celková mentální svěžest.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru