Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Než přiletí sup…

Tři perličky z květnového vydání časopisu Vesmír: pustošiví mravenci, losí čumák, analgetikum na supy…

V amazonských pralesech se občas vyskytují shluky jednoho druhu stromů, kolem nichž jinak neroste nic jiného. V bujícím pralese taková situace působí překvapivě a není divu, že bylo hledáno speciální vysvětlení. Výsledek: může za to jeden druh místních mravenců žijící na stromech Duroria hirsuta, což se ukázalo i experimentálně, když se vědci do těchto „čertových zahrádek“ pokoušeli nasázet semenáčky jiného stromu. Mravenci plejí les tak, že do listů ostatních rostlin vstřikují kyselinu mravenčí.

Losí čumák musel zřejmě zaujmout kohokoliv, kdo toto zvíře kdy viděl. K čemu je svému nositeli takto zbytnělý orgán ale dobrý? U některých býložravců slouží prokrvený čumák (velký a s velkým povrchem) k tomu, aby se při útěku stačilo vylučovat teplo a nepřehřál se mozek. U losa se ale tohle neprokázalo (spíše prostě zmizí v lese) a vysvětlením je zřejmě čich, který losům usnadňuje hledání určitého typu potravy.

Indičtí supi mizí, protože jsou otráveni analgetiky. Kupodivu to ale není tak, že by se takto nakazili při likvidaci lidských ostatků – právě naopak, při téhle činnosti se teď supů nedostává, a proto se to celé začalo zkoumat. Závěr? Místní vesničané často podávají (levné a dostupné) analgetikum diklofenak svým nemocným krávám, neb nechtějí, aby takto ctěné (v Indii) zvíře trpělo. Pokud ovšem kráva uhyne (diklofenak není vlastně lék), smlsnou si na ní supi a může se jim to stát osudné. Skutečně bizarní propojení – zbývá se ptát, čím se takoví supi mohou naopak otrávit, když konzumují mrtvoly lidí.

Původní články ve Vesmíru 5/2006 (http://www.vesmir.cz)
Stanislav Mihulka: Čertovy zahrádky dílem mravenců
Jan Robovský: Lose, proč máš tak velký čumák?
Oldřich Vinař: Hubí dikrofenak supy?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru