Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Odhalená historie kokosu

Kokosový ořech je velmi univerzální plodinou. Poskytuje vodu i výživu (a to vysokokalorickou a s velkým obsahem tuků), vlákno, které lze tkát… Skořápku lze nechat zuhelnatět nebo použít jako plovák.

 

Kokosový ořech nám dnes zřejmě většinou asociuje „blaženou Polynésii“, kde jsou dobře dostupná všemožná potěšení a člověk se kvůli zajištění obživy zrovna nepředře (jakkoliv reálná polynéská historie má do tohoto obrazu daleko). Z toho už tak trochu vyplývá, že bude existovat nějaká vazba mezi kokosem a austronéskými migracemi. Každopádně, jak se pěstování kokosového ořechu šířilo po světě? Kenneth Olsen, rostlinný evoluční biolog, porovnal DNA 1 300 vzorků kokosu z celého světa.

Ukázalo se, že současné populace kokosové palmy pocházejí ze dvou hlavních, na sobě zřejmě nezávislých zdrojů. K domestikaci došlo paralelně na jihu Indie (plus Srí Lanka) a v oblasti Malajského poloostrova/Indonésie/Filipín.

Z jižní Indie Arabové a Peršané přenesli kokos do východní Afriky. Na Madagaskar se však dostala druhá varianta – v souvislosti s polynéským osídlením ostrova. Pak se zde obě plodiny ovšem začaly míchat.

Portugalci (a Španělé) pak východoafrickou a indickou variantu kokosu přivezli do západní Afriky a do Ameriky (Karibiku, Brazílie, na Floridu…). Jenže v Americe se na tichomořském pobřeží současně vyskytuje i varianta malajská. Není to jistě nezpochybnitelný důkaz, ale naznačuje to možné kontakty mezi východní Asií a Amerikou už před Kolumbem. A to nejen nějakou náhodnou plavbu, ale i systematičtější spojení.

Dnes údajně v Americe existuje stále genetický rozdíl mezi kokosovými palmami na pobřežích Atlantiku a Pacifiku.

 

Mimochodem, zdroj níže uvádí, že i známá vzpoura na lodi Bounty souvisela s kokosovými ořechy. Takže proto se ty tyčinky jmenují Bounty, nebo je to nějak jinak?

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámky:

– Východoasijská varianta se mohla dostat do Ameriky až v pokolumbovské době, ne?

– Známe kokos z předkolumbovské Ameriky z archeologických nálezů? Zaznamenali pěstování kokosu první Španělé?

– Mohl kokos do Ameriky nějak doplavat „bez lidí“ (mořskými proudy) a samovolně se ujmout?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru