Oheň změnil u našich předků cykly melatoninu

Biologie |

Těžko zpochybnit, že používání a posléze i aktivní ovládání ohně hrálo v lidské evoluci podstatnou roli. I milovníci tatarského bifteku si dokáží jen obtížně představit, jak se naši předkové živili výhradně syrovým masem (navíc zřejmě mnohdy mršinami).




Současní zastánci různých obskurních diet vyžadujících konzumaci syrové stravy zdravím zrovna nepřekypují, a to už mají k dispozici plodiny kultivované po tisíce let.

Oheň samozřejmě umožnil i osídlení chladnějších oblastí (což zase vedlo k rozvoji dalších technologií, třeba výroby oděvů), dal lidem v noci výhodu proti predátorům, nakonec lidé pomocí vypalování začali krajinu aktivně přetvářet.

Antropolog Frances Burton nyní přišel s názorem, že oheň se stal přímo rozhodujícím zlomem, který vedl ke vzniku moderního člověka. Přichází s úplně novou myšlenkou, podle které oheň především změnil u našich předků cykly světla a tmy. To neznamená jen možnost aktivity v noci a tedy menší závislost na vnějším prostředí, ale hlavně změny různých metabolických cyklů, spojených např. s melatoninem (spánkový hormon). V důsledku toho se mohla změnit i aktivita celé řady genů, což zase změnilo selekční tlaky a umožnilo další evoluční skok.

Primatolog Richard Wrangham má konvenčnější názor, podle kterého oheň zvýšil stravitelnost potravy, především masa, ale i třeba jinak nestravitelných polysacharidů. Více masa znamenalo více energie, jejíž velkým žroutem je právě mozek, takže ovládnutí ohně (nejspíš někdy v době existence Homo erectus) umožnilo další zvetšení mozku našich předků i jiné anatomické změny, třeba zmenšení „aktivní“ plochy střev nebo zmenšení zubů.

Vaření na ohni mohlo mít i další dopady, třeba prohlubovalo dělbu práce a způsob, jakým se lidé o nalezenou potravu dělili. To je vcelku bezproblémový přístup, naopak výše zmíněná melatoninová hypotéza je mnohem revolučnější. Navzájem se ovšem nevylučují.

Nejstarší doklady použití ohně druhem Homo pocházejí z doby asi před 800 000 lety od břehů Jordánu.

 

Zdroj: New Scientist

Melatonin na české Wikipedii

Obrázek: Zdroj Wikipedia, licence obrázku GFDL

 

 











Komentáře

31.07.2014, 00:37

.... ñïñ çà èíôó!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.