Čtenář podepsaný Mira napsal do komentáře: "Ostatně, je-li u opičáků porod bezbolestný, z hlediska evoluce nedává příliš smysl, aby se vyvinul v tak bolestný, jaký je dnes u člověka." To je skutečně zajímavá otázka. Jak odpovídají evolucionisté?
Pokud je člověk opravdu jediným živočichem, u kterého je porod takto bolestivý, jak to evolučně vysvětlit? Je sice pravda, že Slepý hodinář se čerta stará o naše radosti a bolesti, nicméně učinit činnost spojenou s rozmnožováním bolestnou je přece jen divné. Ženy by takto měly důvod se porodu vyhnout.
Navíc nejde jen o bolest, ale i o úmrtnost. Smrt při porodu byla v minulosti relativně běžnou. Opět: není to divné?
Pomíjíme náboženské výklady o tom, že by bolestivost porodu byla trest za hřích. Ve skutečnosti je to nejspíš daň za něco trochu souvisejícího, za lidství jako takové, respektive za lidský mozek.
Porod je tak bolestivý a pro ženu nebezpečný právě proto, že lidské dítě má na rozdíl třeba od šimpanzete relativně velkou hlavu. Lze říct, že selekční tlak na naši inteligenci (respektive velikost hlavy/mozku) byl prostě silnější, než touha žen rodit bezbolestněji a bezpečněji. Vývoj organismu ženy, změny pánevních kostí apod. "nestíhalo" rychlý růst hlavy (možná to nešlo tak rychle, možná se narazilo na jiné mantinely).
Nicméně některé další změny na sebe růst lidského mozku zřejmě "nabalily". Muži začali preferovat ženy s určitým poměrem šířky pasu a boků (obliba širšího pasu je transkulturní, tj. nejedná se o důsledek nějaké módy), u kterých byla větší pravděpodobnost, že porod proběhne v pořádku. Za druhé, ve chvíli, kdy si někdo dal dohromady souvislost sexu a těhotenství (což ale také není pravidlem, řada přírodních národů k této kauzalitě nikdy nedospěla, s tím, že pohlavní styk je realizován prakticky neustále, ale početí jen občas – proč by to tedy spolu mělo souviset? :-)), by bylo logické, aby se ženy začaly sexu poněkud vyhýbat.
Evoluce to tedy zkusila ošidit tak, že ženám učinila pohlavní styk příjemný (u samic zvířat se údajně nic takového neděje, příjemnost je pouze záležitostí samců). Protože pravděpodobnost početí se ovšem v různých fázích měsíčního cyklu mění, objevila se možnost tuto strategii lehce obcházet. A úplně znovu byly kostky rozdány po objevu antikoncepce.
Zbývá dodat, že u řady přírodních národů je běžně realizováno zabíjení dětí, které se narodí v nevhodnou dobu – když hrozí hladomor, když už žena některé dítě má a ještě je kojí, eventuálně když jde o dítě s "nevhodným" pohlavím (třetí holčička za sebou apod.). Z tohoto hlediska je pak regulace zvlášť výhodná, protože celá biologická investice spojená s těhotenstvím a rizikem porodu přichází nazmar.
Poznámka závěrečná: Pokud se vám nepodaří zobrazit "všechny komentáře", zaškrtněte vždy několik komentářů a zobrazujte takto postupně. Za chybu redačního systému se omlouváme.