Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Oxid uhličitý a pozdější příchod podzimu zvýší přírůstky dřeva

Podzim v posledních letech přichází do lesů později. Může to být náhodná výchylka, ale mohlo by to souviset i s rostoucí koncentrací oxidu uhličitého…
Jenže než začít v této souvislosti stereotypně lamentovat nad klimatickými změnami, ukazuje se, že ta zpráva je vlastně příznivá. Pokud se listy v lesích mírného pásu (ve studii byla sledována data z Evropy a Severní Ameriky) začnou barvit později, znamená to, že fotosyntéza zde probíhala delší dobu. To na jednu stranu oxid uhličitý z atmosféry zase vychytává, na druhou stranu přibývá rychleji dřeva. Ostatně, zvýšení zemědělských výnosů bývá mezi pozitivními účinky klimatických změn v mírném pásu uváděno již standardně. (viz např. úryvek z knihy Skeptický ekolog: Průmyslovým zemích může globální oteplování prospět).

Dosud nebylo ale jasné, co je hlavní příčinou oddálení podzimu, zda vyšší koncentrace CO2 nebo vyšší teplota (pomiňme statistický šum). Provedený výzkum, který vedl profesor David F. Karnosky z Michigan Tech University, se přiklání k první možnosti. Pozitivní vývoj ovšem do jisté míry oslabují další probíhající změny, třeba stoupající koncentrace ozónu v určitých vrstvách atmosféry.
Z důvodu vyšší koncentrace CO2 se stromy probouzejí i dříve na jaře (opět se zdá, že oxid uhličitý zde hraje větší roli než teplota). Dřeva tedy přibývá rychleji a lesnické firmy mohou být spokojené.

Zdroj: Michigan Tech University

Poznámka: Z hlediska estetického znamená oddálený podzim ovšem to, že stromy se zbarví až při kratších dnech, takže podzimní barvy si možná půjde hůře vychutnat. Také možná budou stromy barevné celkově kratší dobu…

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru