Nejprve vysvětlení titulku – nejde o narážku na modrého ptáka v logu ODS ani o žádné jiné politické asociace. Prostě: kdokoliv si mohl povšimnout, že místo vrabců či sýkorek máme nyní ve městech spíše straky, ba i sojky. Lidí se prakticky nebojí (plachá sojka, dříve doklad „umu“ myslivců).
Německo-český výzkumný tým tvrdí, že jde opravdu o důsledek společenským změn. Podobný trend sice nastal i někde v bývalém Západním Německu a jinde v Evropě, zde se však projevil v mnohem menší míře.
Hlavní změny prostředí mají obnášet nárůst zelených ploch ve městech a naopak expanzi měst do svého okolí, kde vzniká zastavěná plocha měst satelitních. Inteligentní druhy dokázaly na rychlé změny zareagovat mnohem efektivněji než hloupější ptačí konkurence, využít příležitostí k expanzi do nově otevřených center. Dobře se ji žije v blízkosti lidí.
Naopak méně inteligentní druhy nedokázaly efektivně reagovat na to to, že jim ubývala stávající sídliště.
Samozřejmě lze přidat i další působící faktory, intenzifikaci zemědělství (ale nefunguje dnes spíše opak?) nebo klimatické změny (s tím lze opět pracovat víceméně jakkoliv). Výhody mají pak ptáci co nejméně vybíraví, ať už jde o jídelníček nebo toleranci teplotních výkyvů; to se však týká celé Evropy, nikoliv pouze bývalých komunistických zemí.
Zdroj: ScienceDaily
Poznámky:
– Co dravci, na rozdíl od situací v savčí říši ptačí dravci zřejmě nijak zvlášť inteligentní nejsou? Do měst se, zdá se, moc nešíří, museli zde být kvůli holubům speciálně vysazováni bez větších efektů…
– Velmi inteligentní jsou papoušci; tu a tam se objeví informace o koloniích papoušků, kteří dokáží u nás zimovat a snad se i množí. Do jaké míry je to pravda/výmysl?
– Co holubi ve městech? Působí jako extrakt hlouposti a přesto jich neubývá. Jde snad o výjimku z výše uvedeného trendu? Nebo holubi nejsou hloupí, jen většině lidí nesympatičtí? (viz poštovní holubi, to nějakou inteligenci asi vyžaduje)
– Havranů spíše ubývá, krkavců naopak, tam jde ale asi spíš o to, že jsou chráněni
– Opravdu ale každá změna prospívá inteligentním živočichům? Zde se odehrálo změn… Průchod fronty za druhé světové války, kolektivizace, intenzifikace zemědělství. Změny se děly pořád. Zmizeli (nebo skoro zmizeli) inteligentní vlci, medvědi, rosomáci, rysi, vydry…
– Města do okolní krajiny expandují asi skoro také kontinuálně, i když to třeba dříve nemělo podobu satelitních městeček. Znamenal zde rok 89 nějaký zásadnější přelom?
– Jak by to bylo u vodních ptáků? Jistě, přibývá kormoránů, volavek. Co racci? A jaký je zde vůbec „žebříček inteligence“?