Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Ptačí chřipka může vyjít až na biliony dolarů

Experti na ptačí chřipku rokující právě v Singapuru přišli s novými odhady. Škody, způsobené pandemií ptačí chřipky, by podle nejpesimističtějších prognóz mohly řádově dosáhnout až bilionů (trillions) dolarů.

Připomeňme si, že pesimistický odhad Světové banky končil u 550 miliard dolarů a SARS v roce 2003 způsobil škodu odhadovanou na 40 miliard dolarů.
(viz http://www.bw.cz/bw.nsf/ID/61F910BBE001B401C12571280051E82F, kde je diskutován také možný vliv pandemie na kolísání měnových kurzů)

K uvedeným číslům se došlo především na základě úvah, jaké procento obyvatel by onemocnělo (což lze odhadnout z patogenity chřipkových kmenů). Při chřipkové pandemii v roce 1968 ("honkongská chřipka") onemocnělo v USA 15 % obyvatelstva a škody pouze v USA byly vyčísleny na 71 miliard. Na základě srovnání s oběťmi minulých chřipkových pandemií pak byly zveřejněny i další podivně působící údaje, třeba až 1 miliarda mrtvých.
(Zajímavé také je, jaké skupině by bylo žádoucí podávat vakcíny přednostně – nejvíce ohroženým, tedy dětem a starým lidem, nebo raději lidem ekonomicky aktivním, abychom předešli ekonomickému zhroucení celé země?)

Zdroj: New Scientist,
http://www.newscientist.com/article/dn9111-flu-pandemic-could-cost-billions.html

o ekonomických dopadech viz také článek
Kontinuitu podnikání je nutné zajistit i během pandemií
http://www.businessworld.cz/bw.nsf/ID/ptaci_chripka
Je doporučováno, aby si "společnosti vytvořily seznam pracovníků, kteří jsou pro chod podniku nezbytní, a vypracovat strategii, jak jim umožnit po delší dobu pracovat z domova". "Příslušní plánovači musejí být připraveni i na to, že jejich klíčoví IT pracovníci zemřou nebo že chod podniku bude na určitou dobu výrazně omezen, či dokonce zastaven. Po odeznění pandemie je pak třeba firmu znovu rozeběhnout."

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru