Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Rok 2015 podruhé: Co vyzdvihují ostatní

Po včerejším přehledu se nyní podíváme na další výběry vědeckých událostí uplynulého roku, ať už provedené editory, komentátory nebo na základě zájmu čtenářů. Začneme vesmírem. Významnými momenty jsou:
Elon Musk a jeho firma SpaceX, úspěch s návratem rakety Falcon 9 (v červenci se přitom ještě nezdařilo).
Video na YouTube

Jak v této souvislosti poznamenává Karel Pacner na Technet.cz, úspěch soukromých subjektů je v protikladu k rozkladu programů NASA (seškrtání financí): Obama je hrobařem americké kosmonautiky, když se z NASA pokusil udělat agenturu pro studium globálního oteplování, samozřejmě podporující současnou klimatologickou (pa)vědu.

Za významnou událost se někdy pokládá i objev tekoucí vody na Marsu, ale že tu a tam se na rudé planetě oteplí natolik, aby zde jakási solanka rozmrzla, snad není nijak překvapivé (viz: Tekoucí voda na Marsu, jen v sezóně a plná solí).
Totéž se týká dalších důkazů, že na Marsu bylo plno kapalné vody v minulosti: to se ví už dávno.
Pozornost vzbudila samozřejmě mise sondy New Horizons na okraj sluneční soustavy. Nafotografováno bylo Pluto
Co jsou zač sopky na Plutu.

Jaké významné události zmiňuje Sciencemag vydávaný American Association for the Advancement of Science? Žebříčků dává hned několik, od různých výběrů editorů po přehledy nejčtenějších článků.
Výběr časopisu Science a hlasování čtenářů: V popředí zájmu opět Pluto, dále techniky vytváření kvantového propletení stále větších objektů, kvantové teleportace apod. Zmíněna je technologie editování genů CRISPR umožňující přesné zásahy do genetické informace. Jde o techniku starou již pár let, ale loni ukázala svou sílu. Samozřejmě by se takto dalo zefektivnit vytváření geneticky modifikovaných organismů, ale ještě důležitější je asi terapeutický význam této technologie. Tak např. by mohla umožnit vypínat/vystřihovat retroviry, což může mít význam při transplantacích zvířecích orgánů lidem; pochopitelně se nabízejí aplikace ve vztahu k rakovině. I zde však podobně jako u GMO stojí v cestě regulace.
Z dalších populárních témat:
Po pravděpodobném potvrzení existence Higgsova bosonu se v CERNu odehrávají experimenty, které by mohly zajít „za standardní model“ a vést i k objevu nových částic.
Je klimatizace na pracovištích sexistická? (Preference teplot údajně závisejí i na pohlaví.)
Hledání vakcíny na Ebolu
Může za rekordní výšku Holanďanů přírodní výběr? (viz také: Vysoký jak Holanďan: Přírodní výběr v akci)
Tentokrát se do výběrů prakticky nedostala paleontologie (v roce 2015 navržen jako nový druh Homo naledi, sekvenován Kennewick man…)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru