Analýza satelitních snímků na Google Earth ukázala zajímavý jev: pasoucí se krávy jsou obvykle natočeny podobně jako lišejník na stromě podle světových stran. Krávu tak lze použít jako střelku buzoly :-), zvíře má nejspíš nějaký vnitřní kompas.
Profesor Hynek Burda působící na univerzitě v Essenu došel k závěru, že krávy snad skutečně nějak vnímají magnetické pole Země. Už dříve si honáci všimli, že pasoucí se krávy mají tendenci se „zarovnávat“. Předpokládalo se ale, že to bylo kvůli slunění se nebo naopak vyhýbání se slunci, snad zde hrála roli i bezpečnost (ovšem tady by se spíše očekávalo, že na okraji stáda budou hlídky otočené naopak proti sobě, ven). Po 10 000 let, co člověk chová krávy, nikoho ještě nenapadlo, že by mohly nějak vnímat zemské magnetické pole.
Analýza satelitních snímků služby Google Earth ale ukázala, že asi 8 000 zkoumaných krav není rozhodně nasměrováno náhodně. Nejčastěji jsou otočené pod úhlem pěti stupňů k zeměpisnému severnímu nebo jižnímu pólu. Totéž navíc platí pro sledované jeleny. Další průzkum ukázal, že rozhoduje magnetické působení. Čím je totiž větší odchylka magnetického a zeměpisného pólu, tím větší je také odklon krav od zeměpisného směru (respektive odklon závisí na zeměpisné šířce i vlastnostech místního magnetického pole).
Zůstávají otázky:
– proč krávy vůbec mají takovou schopnost? (jasně, mohly třeba žít v krajině typu stepi nebo v hustém lese bez orientačních bodů, takových zvířat ale je a kompas kvůli tomu nemají)
– jak krávy kompas realizují? Někteří tažní ptáci mají za tímto účelem v zobácích krystalky magnetitu, jak je to u krav, to ale prozatím nikdo netuší.
Zdroj: New Scientist
Viz také:
Vampýrům chutná kráva víc než tapír
Geneticky modifikované krávy nejsou šílené