Podařilo se objevit další společný rys chování, kteří sdílí šimpanzi a lidé – a tudíž jej mohl mít i náš společný předek.
Jill Pruetzová z Yowa State University, která nedávno přistihla šimpanze při používání nástrojů k lovu (píchání upravenými klacky do děr ve stromech, kde s emohla skrývat kořist), nyní zjistila, že šimpanzi v senegalském Fongoli se před horkem občas také schovávají v místních jeskyních.
Většina předložených důkazů pro toto tvrzení je ovšem nepřímá – chlupy a výkaly šimpanzů nalézané v jeskyních a různých „děrách“ v místní savaně. Jedná se nejspíš o zvyk částečně kulturní povahy, protože u šimpanzů žijících v jiných oblastech podobné chování zatím zaznamenáno nebylo. Asi proto, že v pralesech se není tolik nutné chránit přes ostrými slunečními paprsky. Ve Fongoli se šimpanzi do jeskyň uchylují hlavně během suchého a horkého období roku.
Šimpanzi si jeskyně nijak nezařizují a ani v nich neprovádějí žádné zvláštní aktivity. Prostě zde odpočívají a čistí si srst. Do jeskyň si ale nosí také potravu (přenášení potravy a její konzumace na jiných místech, než byla získána, mělo v evoluci člověka rovněž sehrát svou roli).
Zdroj: ScienceDaily