Nevyzpytatelné jsou cesty evoluce. Myšlenka, že by sloní chobot původně sloužil k dýchání pod vodou, se zdá být na první pohled notně přitažená za vlasy – asi jako kdybychom tvrdili, že pomocí plácání svých velkých uší předkové slonů létali.
Přesto by to tak ale mohlo být. Tato teorie existovala už delší dobu, teď se však zdá, že se může opřít i o solidnější důkazy.
Elwyn Simons z Duke University v Severní Karolíně podrobil analýze zuby druhu Moeritherium, což byl nejspíš předek současného slona žijící v dnešním Egyptě před asi 37 miliony let (právě v tom „nejspíš“ je podle odpůrců hypotézy ale problém, protože přesnou podobu fylogenetické linie neznáme). Zastoupení izotopů kyslíku odpovídalo tvorům, kteří žijí ve sladké vodě a živí se sladkovodními rostlinami.
Odpůrci hypotézy mj. namítají, že evoluce sloního chobotu byla spojena s vývojem klů – zvířata si potřebovala podávat potravu do tlam, aniž by jim překážely kly. I kdyby předkové slonů opravdu žili ve vodě, chobot by byl až pozdější evoluční změnou.
Paleomastodont, který žil asi před 30 miliony let a u nějž je už vztah k současným slonům přijímán všeobecně, byl již tvorem plně suchozemským.
Zdroj: New Scientist
Poznámka: Viz i spory o to, zda sauropodi žili ve vodě a nebo zda svůj dlouhý krk využívali spíše způsobem podobným současným žirafám.
Viz také:
Sloni se poznají v zrcadle
Sloni rozlišují lidi na neškodné a nepřátelské