Několik zajímavostí z knihy Vládce parazit.
Parazitický korýš sakulina se do svého hostitele dostane tak, že do něj doslova proteče. Zatne do klepeta napadeného kraba jakousi dýku nebo injekční stříkačku, a jejím prostřednictvím pak vstříkne do krabího těla své vlastní buňky – nikoliv vajíčka, ale sebe sama. Toto chování má evoluční původ pravděpodobně ve svlékání, kdy je vnější vrstva těla také odhozena jako nepotřebná.
To ze sakuliny, co se dostane do svého hostitele, už ovšem vypadá spíše jako slimák než jako korýš. Do takto napadeného kraba pak podobným způsobem vpluje ještě jedinec opačného pohlaví a pak zde oba zplodí novou generaci.
Parazit nakonec kraba nejen vykastruje (to je často citovaná manipulační technika parazitů, kterou se snaží maximálně využít zdroje svého hostitele), ale ještě ho poplete tak, že si krab (krabice) myslí, že líhnoucí se parazité jsou jeho vlastní potomci. Pečuje o váček s parazity, pomáhá líhnoucím se sakulinám v pohybu atd. Samec je k tomuto chování ještě navrch dotlačen tak, že se začne pokládat za samici.
Hlísti parazitující na jepicích také přesvědčí samce, že jsou ve skutečnosti samicemi. Zemřou ve vodě při kladení imaginárních vajíček (samci jinak hynou na souši, což je pro další vývoj parazita k ničemu; parazit se potřebuje dostat zase do vody, kde infikuje další generaci jepičích larev).
Motolice ovládající mravence umí jeho nervovou soustavu nejen zmanipulovat tak, aby mravenec večer namísto návratu do mraveniště lezl na vrcholek stébla trávy a tam se nechal spást. Pokud k tomu nedojde, motolice mravence dočasně rafinovaně „propustí“ nechá ho slézt dolů a po celý den se chovat normálně (jinak by se na vrcholu trávy na slunci upekl, což motolice nepotřebuje). K večeru mravenec leze opět nahoru.
Vlasovci, kteří žijí v buchankách a pak v člověku (který infikovanou buchanku vypije s vodou), používají podobné triky i k ovládání chování člověka. Po známé toxoplazmě (její manipulace souvisí s úmrtností při dopravních nehodách) či sexuálně přenosných parazitech vzbuzujících u postiženého zvýšenou potřebu sexu, používá svalovec další trik. Tam, kde jeho samice začne vylézat z kůže a produkovat vajíčka, kůže člověka oteče. V minulosti bylo logickou reakcí strčit takto zřízenou nohu do vody a alespoň ulevit od pálení. Na to svalovec čeká, vyjukne z kůže a začne ze sebe do vody chrlit mláďata, které se rychle poohlédnou po nějaké buchance.
Zdroj: Carl Zimmer: Vládce parazit, Paseka, Praha, 2005
http://www.paseka.cz/80-7185-685-1.html
(dokončení příště)