Tělo dokáže přenášet data rychlostí až 10 Mb/s

Biologie |

Technologii, která využívá lidské tělo jako vysokorychlostní síť pro přenos dat, představila japonská telekomunikační společnost NTT (Nippon Telegraph and Telephone). Komerční využití nových poznatků by přitom mělo být otázkou jen několika let.




Sítě typu HAN (Human Area Networks) jsou navrženy tak, aby umožnily komunikaci mezi lidmi a elektronickými zařízeními. Vědci z tokijských laboratoří Microsystems Integration Laboratories pro tyto účely vyvinuli speciální transceivery, jež dokážou přijímat i posílat data díky slabému elektrickému poli, které je možné změřit na povrchu lidského těla. Tato pole mohou za určitých podmínek sloužit k přenosu informací, přičemž přenosová rychlost mezi jednotlivými transceivery může dosáhnout hodnoty až 10 Mb/s, což odpovídá tradičním ethernetovým sítím.
Podle představitelů firmy NTT může nově objevená technologie fungovat jako alternativa k přenosovým technologiím určeným pro krátkou vzdálenost, jako je například Bluetooth či WLAN. Komerční nasazení by mohlo být realizováno už během příštího roku, přičemž aplikacemi, které by novinku využívaly, mohou být například bezpečnostní či identifikační systémy.
Transceivery, pojmenované jako RedTacton, ke své činnosti využívají optické senzory, jež měří výkyvy v intenzitě elektrického pole lidského těla. K tomu jim slouží miniaturní lasery a krystaly. Změny pole lze přitom využít pro avizovaný přenos dat.
Systém od NTT může správně fungovat, i když je člověk je oblečen do rukavic, ponožek nebo má obuté nohy, anebo pokud je jeho pokožka mastná či vlhká. Osoba, která má na sobě transceiver, může s podobně vybaveným protějškem komunikovat například pouhým podáním rukou.
Se statickým transceiverem je spojení možné pouhým dotykem, usednutím či prostou chůzí přes příslušný snímač. Malé elektrické pole existuje také na řadě nejrůznějších objektů – počínaje kovy, řadou plastů či sklem a konče keramikou nebo kapalinami. Komunikace mezi těmito předměty je rovněž možná.
Transceivery mají v současnosti spotřebu okolo několika stovek miliwattů. Tvůrci očekávají jejich ještě větší mi miniaturizaci, takže je bude možné implementovat do zařízení formátu dnešních paměťových karet typu CF, SD nebo MemoryStick. To však prý zabere ještě řadu let.
Pilotní projekt bude spuštěn letos v dubnu a potrvá do září 2005.








Související články




Komentáře

30.07.2014, 14:55

.... good!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.