Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Brazilské městečko modrookých blonďatých dvojčat nevytvořil Mengele

Je pravda, že po skončení druhé světové války vedly stopy Mengeleho nejspíš do Jižní Ameriky, to je však to jediné, co ho s městečkem Linha São Pedro potenciálně spojuje.

Lékařská genetička Ursula Matte z Porto Alegre Hospital zkoumala toto městečko už v 90. letech. Nápadné na něm bylo to, že počet dvojčat zde dosahuje 10 % ze všech narozených dětí (v celém státě 1,8 %). Ve zvýšené míře se zde také vyskytují modroocí blonďáci – což pravda není vzhled, který bychom si spojovali s Latinskou Amerikou.

Nejde ovšem o výsledek nějakého „eugenického“ programu, ale imbreedingu – rozmnožování mezi příbuznými. Je to důsledek velikosti, respektive malosti zdejší populace, městečko je od okolního světa značně izolované. Modré oči jsou důsledkem jevu označovaného jako vyčleňování recesivních forem (alela odpovědná za modrou barvu očí je recesivní).

Protože velké množství dvojčat se v jednotlivých rodinách vyskytuje podle všeho ob generaci, lze z toho navíc odhadovat, že i alela přítomná ve zdejších genomech, která je za podíl dvojčat odpovědná, je recesivní.

Ursula Matte vyvrací i Camarasovo tvrzení, že by obyvatelé městečka byli potomky německých přistěhovalců. Vyšší podíl dvojčat někdy bývá i důsledkem vystavení populace určitým toxickým látkám.

 

Zdroj: New Scientist

 

Obrázek: Wikipedia, licence GFDL

 

Poznámka: Viz světlé vlasy a modré oči u Guančů – původních obyvatel Kanárských ostrovů, kteří jsou potomky (rozhodně jinak vypadajících) severoafrických Berberů. I zde došlo k posunu k modrým očím a světlým vlasům v důsledku příbuzenských sňatků v izolované populaci – zřejmě poté, co Guančové zapomněli umění stavby lodí.

Guančové: Záhadný jazyk i národ Kanárských ostrovů

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru