Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Bronz v Evropě – starý přes 5 000 let!

V Německu byla údajně nalezena bronzová sekera pocházející z doby 3000 až 3500 před naším letopočtem. Objev je hodnocen superlativy jako "nález století".

Původní článek o tomto objevu jsme nalezli na serveru Tiscali . Jako drobnou nepřesnost lze uvést, že materiál přináší informaci o tom, že "zapracování kovu, nejdříve mědi, bylo v Evropě zahájeno až kolem roku 1800 př. n. l.". To však není pravda, kolem roku 1800 začala v Evropě doba bronzová, měď byla známa již dříve (podle okolností se v tomto případě hovoří o chalkolitu – době měděné, nebo o eneolitu – pozdní době kamenné). Článek je označen zdrojem ČTK, která je zřejmě tedy zodpovědná za tuto drobnou dezinformaci.
Pokud by byl v Německu totiž nalezen měděný sekeromlat, nejednalo by se vlastně o žádný unikát. Rarita však spočívá v tom, že předmět je podle průvodních informací skutečně už z pravého bronzu, tedy ze slitiny mědi a cínu. Kuriózní také je, že sekera byla nalezena bezprostředně pod povrchem, tedy v orné vrstvě.
V období 3000-3500 př. n. l. doba bronzové teprve začínala i v kolébce civilizací, tedy v Mezopotámii, Anatólii, Egejské oblasti a v Egyptě. U nálezu ve střední Evropě lze tedy logicky očekávat, že nejde o předmět domácí výroby, ale o import.
V této souvislosti zbývá dodat, že v datování evropského pravěku existuje celá řada nejasností. Poměrně záhadná je například otázka tzv. balkánského chalkolitu, kde řada otisků na keramice zřejmě napodobuje mezopotámské písmo. problém však je v tom, že pokud porovnáme chronologii obou oblastí, vyjdou nám balkánské nálezy jako starší než první sumerské písemné památky.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru