Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Cena ekonomické „spravedlnosti“

Kolik bychom byli ochotni obětovat za to, abychom žili ve společnosti, kde by se nám líbil způsob, jak se rozdělují ekonomické statky? Údajně kolo 20 % příjmu.

Pod ekonomickou „spravedlností“ si každý představí něco úplně jiného. Někdo libertariánské uspořádání bez přerozdělování ve stylu laissez-faire, někdo rovnostářství ve stylu všichni stejně, ještě někdo jiný třeba systém rozdělující statky podle individuálních potřeb (co to ale je?). Samozřejmě, že příznivci jednotlivých pohledů převládají v různých společenských skupinách, samozřejmě, že ony pohledy na věc jsou spíše rámcové, málokdo patří výhradně do jediné skupiny, státy vesměs tyto přístupy různě kombinují atd. atd.
Výsledek ekonomů z Carnegie Mellon University a ze Svobodné univerzity v Berlíně, který vychází z dat Gallupova ústavu, je ovšem zajímavý. Pokud žijeme ve společnosti, která statky rozděluje jinak, než by se nám to líbilo, vyvolává to v nás určitý pocit nevole, negativní emoce, máme pocit, že jsme šizeni apod. Cítili bychom se lépe ve společnosti uspořádané podle našich vlastních představ, ať už jsou jakékoliv. Tento pocit je pak samozřejmě převoditelný na peníze.
Zajímavým závěrem je, že bez ohledu na to, jak si lidé představují ideální společnost, by se v průměru byli ochotni vzdát stejného podílu (20 % příjmů), aby žili v preferovaném uspořádání.

Zdroj: Carnegie Mellon University

Poznámky:
– jak vidno, ukazuje se zde „cena pocitu“, a to bez ohledu na to, co konkrétně ten pocit vyvolává
– v možnostech není zahrnuto např. uspořádání, kdy by všechno patřilo respondentovi nebo tento měl jiné výhody, pak by ovšem asi postrádalo smysl se ptát „kolik byste byli ochotni zaplatit“
– ačkoliv výzkum výslovně nehovoří o původu dat, lze předpokládat, že pocházejí z bohatého světa; pokud jste opravdu na mizině, pak se asi těžko můžete vzdávat nějakých statků kvůli abstraktním idejím…

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru