Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Červi přes Bluetooth jsou jako chřipkové viry

Odborník na infekční choroby Christopher Rhodes z londýnské Imperial College a výzkumník Maziar Nekovee z BT ukázali na příkladu pokusných (neškodných) červů, že šíření červů mezi mobilními zařízeními komunikujícími přes protokol Bluetooth a šíření chřipkových virů lze popsat stejným matematickým modelem.
Výzkum z části navazuje na analýzu, jak se škodlivý kód může šířit v sítích WiFi (viz zde na SecurityWorldu). V tomto případě se ale na rozdíl od statické wifi sítě uvažovala bezdrátová zařízení, která se pohybují spolu s uživateli. Rychlost infekce proto závisela na hustotě zařízení (obdoba biologických epidemií). Závislost nebyla lineární, od určité koncentrace chytrých telefonů prudce vzrostla a infekce se dokázala šířit i na velké vzdálenosti (opět stejně jako u infekčních chorob, třeba prostřednictvím osob v letadlech).
Model popisující „přeskoky“ mezi zařízeními prostě dobře odpovídal běžné chřipce. Zákaz komunikace prostřednictvím tohoto protokolu v infikované oblasti (nebo její omezení na minimum) odpovídal ochranné roušce přes obličej. Pro porozumění šíření epidemie je rozhodující porozumět vzoru, podle něhož se pohybují lidé/zařízení.

Zdroj: New Scientist

Poznámky:
– Obdobná přirovnání třeba mezi biologickými a počítačovými viry znějí samozřejmě až banálně. Vědci zřejmě chtějí říct něco v tom smyslu, že chování epidemie závisí na vlastnostech příslušné sítě (a nejen na tom, jak je napsán konkrétní červ). Chytré telefony komunikující přes Bluetooth se chovají jinak než třeba síťová infrastruktura počítačů, model je podobnější šíření infekčních chorob. Pohyb lidí zvyšuje rychlost postupu nákazy.
– Návrh vypnout Bluetooth sice může být praktický, ale těžko ho pokládat za řešení. Asi jako nápad řešit útok DoS odpojením serveru. I když třeba nedojde k infekci, příslušná služba/funkčnost vyřazena bude.
– Větší množství chytrých telefonů podporujících Bluetooth tedy zvýší ohrožení uživatelů nejen proto, že pro narušitele bude atraktivnější škodlivé kódy tvořit, ale i kvůli vlastnostem sítě jako takové.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru