tisková zpráva Univerzity Karlovy v Praze
Archeologická expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze učinila v jižním Abúsíru nový nečekaný objev. V průběhu podzimní expedice 2015 byla nečekaně objevena 18 m dlouhá dřevěná loď. Její stáří je datováno do doby přelomu 3. a 4. dynastie (2550 let př. Kr.). Na tento významný objev jako první upozornil časopis Univerzity Karlovy iForum.
Loď byla nalezena při výzkumných pracích na odkrývání rozsáhlé hrobky označované jako AS 54. Nacházela se několik metrů od hrobky a byla volně uložená na povrchu tvořeném taflou, obklopená a zakrytá žlutým vátým pískem. Její orientace, délka a keramika, která byla vyzvednuta z jejího vnitřku, jasně odkazují na spojitost mezi hrobkou a lodí.
I přesto, že je dnes toto přibližně 4 500 let staré dřevo velmi křehké, mají zbytky lodě obrovskou vypovídací hodnotu, která vnáší nové světlo do bádání o stavbě lodí ve starém Egyptě. Dřevěná prkna byla kdysi spojena dřevěnými čepy, které se stále nacházejí na svém původním místě. Překvapivě, pouštní písek zachoval i rostlinná vlákna, která byla uvázána do silných svazků a lan umístěných uvnitř lodi v místě spojů prken. Na mnoha místech jsou i se všemi detaily stále viditelné křížové spoje, které držely loď pohromadě. Právě dochovanost těchto prvků vytvořených z rostlinných vláken je v prostředí starého Egypta jedinečná.
Všechny tyto nepatrné detaily představují zásadní objevy, jelikož většina staroegyptských lodí se dochovala buď ve špatném stavu, nebo rozebrána na jednotlivé části. V průběhu roku 2016 proto Český egyptologický ústav zahájí společný projekt s odborníky z Ústavu pro lodní archeologii texaské university (Institute of Nautical Archaeology, Texas A&M University), který povede k důkladnému studiu technik využitých při stavbě trupu lodi.
„Skutečně se jedná o velmi neobvyklý nález, jelikož lodě takové velikosti a konstrukce byly v této době určeny pouze pro nejvýznamnější členy společnosti, což byly osoby patřící do královské rodiny. Tento fakt skýtá prostor pro další objevy, které by mohla přinést nadcházející sezóna,“ uvedl vedoucí expedice Miroslav Bárta.
Zajímavé konstrukční detaily ale nejsou jediným unikátem spojeným s nálezem lodi. Opatrné odkrývání a dokumentace lodi zásadně přispěje k vědeckému poznání lodí ve starém Egyptě a jejich využití v pohřebním kultu.
„Skutečně se jedná o velmi neobvyklý nález, jelikož lodě takové velikosti a konstrukce byly v této době určeny pouze pro nejvýznamnější členy společnosti, což byly osoby patřící do královské rodiny. Tento fakt skýtá prostor pro další objevy, které by mohla přinést nadcházející sezóna“, dodal Miroslav Bárta.
Objev lodi je dalším významným úspěchem Českého egyptologického ústavu FF UK. „Potvrzuje se tak špičková úroveň toto pracoviště Univerzity Karlovy, kterou nedávno ocenila i britská organizace Heritage Daily, když na třetí místo svého žebříčku nominovala objev hrobky královny matky v Abúsíru,“ uvedl rektor UK Tomáš Zima.