Je sobota odpoledne. Počítačový obchod v Šanghaji je doslova přecpán víkendovými nakupujícími. Trh s elektronikou je totiž v Číně na obrovském vzestupu. V minulém roce podle společnosti Gartner prodej PC v této zemi vzrostl o téměř 15 %, čímž dosáhl hranice 15 milionů desktopů a notebooků. Čína se tak stala druhým největším odbytištěm pro výpočetní techniku. Rozsáhlejší je jen ten ve Spojených státech.
Někteří výrobci již začínají uznávat Čínu jako dominantní trh pro své výrobky. Ta se svými 1,3 miliardy obyvatel k tomu má určitě velké předpoklady. Místní poptávka je natolik vysoká, že mnohé zahraniční společnost neváhají investovat do této lokality miliardy dolarů. Ty jsou zatím určeny především na výstavbu nových továren. Zmíněný přísun peněz však není motivován jen rostoucím zájmem o elektroniku a počítače – velkou devizou Číny je rovněž poměrně levná pracovní síla a také geografická blízkost řady malých, avšak flexibilních dodavatelů nejrůznějších komponent, kteří boom výrobního sektoru Číny dále zvyšují.
V loňském roce podle čínského ministerstva obchodu dosáhla celková výše exportu počítačové techniky částky okolo 84 miliard dolarů. To představuje meziroční nárůst o více než polovinu. Počítače přitom představují z této částky jen špičku ledovce. Například při vývozu tiskáren a s nimi spojených komponent vloni čínské firmy utržily přes šest miliard dolarů (to je nárůst o asi 42 %). Mobilní telefony si vedly ještě lépe – hodnota exportu této komodity přesáhla hodnotu 20 miliard dolarů, což představuje meziroční zvýšení o více než 80 %. Pro svět je to jasný signál – Čína patří mezi největší výrobce elektronických zařízení a do budoucna se s ní musí vážně počítat.
Ještě před vzestupem čínských firem však bylo možné vidět úspěchy bývalé čínské provincie, tedy Tchaj-wanu. Ten se nyní soustředí na výrobu sofistikovanějších zařízení a jeho aktiva ve světě výrazně stoupají. Vedle jihokorejského a japonského průmyslu se tak začíná formovat další seskupení, které může trh IT ve světě v blízké době výrazně ovlivnit.