Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Další nový druh ostrovního člověka ala hobit?

Nemohl je tedy vyrobit Homo sapiens, který do této oblasti přišel asi před 60 000 lety – vzhledem k tomu, že o dalších deset tisíc let později už byla osídlena Austrálie.

Nástroje – celkem se našlo 311 exemplářů – byly vyrobeny z místního tvrdého vápence. Jsou údajně dost jednoduché, jde hlavně o čepele a škrabky, které se mohly používat k porcování masa nebo opracování dřeva. Nástroje neprovázejí žádné fosílie (takže i datování muselo být provedeno nějak jinak než radiokarbonem). V okolí byly nalezeny pouze pozůstatky místního slona a obřího prasete.

Je možné, že tvůrci nástrojů byli proslulí „hobiti“, které známe z nedalekého indonéského ostrova Flores. Nicméně ještě zajímavější je možnost, že šlo o další speciální druh archaického člověka, produkt mnohdy extrémní ostrovní evoluce/speciace, která různě kouzlí s velikostí, jinou roli zde kvůli omezené velikosti populace mívá náhodný genetický posun (drift) atd.

Flores je na jih od Sulawesi, blíž k Austrálii, a navíc jde o menší ostrov. Možná na Sulawesi šlo dojít ve vrcholících glaciálech i suchou nohou a místní populace nemusela být tak izolovaná, čili třeba tvůrci nástrojů byli „standardní“ příslušníci východoasijských forem Homo erectus (poznámka: i když Sulawesi leží podobně jako Flores na „australské“ straně Wallaceovy linie, takže na suchou nohu je asi lépe nesázet). Nevíme.

Zdroj: NewsDaily

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru