Data použitá v této analýze byla získána např. na základě četnosti vražd mezi Viking na Orknejích či mezi anglickými panovníky. Vražd mezi strýci a synovci byly mnohem častější než mezi nevlastními bratry, a to i pokud vládli společně. Podobná data vycházejí z islandské Ságy o Njalovi nebo ze skotské Ságy o Orknejcích.
Jak tyto výsledky vysvětlit? Pravděpodobné je, že násilí proti příbuznému lidé rozpoutají spíše tehdy, když potenciální zisk převýší náklady. Zisk z odstranění příbuzného může být v obou případech stejný (zkoumaly se především šlechtické rody, kdy se příbuzní dělili o moc, v případě smrti jednoho z nich ji získal druhý). Obecně strýcové bývali bohatší než synovci, zatímco u nevlastních bratrů byl majetek pravděpodobněji v rovnováze – konflikt by v takovém případě byl vyrovnaný a potenciálně zničující pro obě strany. Z toho i vyplývá, zda častěji zahubil synovec strýce nebo strýc synovce…
Zdá se, že frekvence vražd (poprav, zabití…) také narůstala s bohatstvím společnosti. Jeden z výkladů říká, že bohatší lidé si mohou dovolit si služebníky, žoldnéře či přátele koupit, nemusí se proto tak spoléhat na podporu příbuzných a mohou se s nimi klidně pustit do konfliktu. S větším bohatstvím existovala také větší motivace k vraždám; ukázalo se, že zabíjení mezi příbuznými je časté, když jde o hodně, naopak k němu výjimečně dochází náhodou (v hospodské hádce/rvačce apod.) – v těchto situacích se pobíjejí mnohem častěji lidé navzájem nepříbuzní.
Kritikové říkají, že používat ne nutně spolehlivé historické dokumenty nebo dokonce ságy k podobným statistickým kouzlům není příliš vhodné, vždyť ságy mohou přece popisovat i události zcela fiktivní. To je pravda, nicméně skladatelé ságy vytvýřeli tak, aby působily věrohodně, jak z pohledu samotného skladatele, tak především publika. Pokud tedy v ságách výrazně převládají vraždy synovců oproti vraždám nevlastních bratrů, je to nejspíš odrazem toho, co se v příslušné společnosti opravdu dělo.
Zdroj: L. Barrett, R. Dunbar, J. Lycett: Evoluční psychologie člověka, Portál 2007