Vyšetřovatelé z policie ani FBI nedokázali kód vyluštit, a to ani když se obrátili na American Cryptogram Association. Nyní tedy problém překládají veřejnosti. Řešení není nijak finančně honorováno, luštitele má motivovat, pokud přispějí k odhalení pachatele nebo budou problém brát brát prostě jako inspirující hádanku typu křížovky.
Text o délce zhruba 30 řádků je složen z písmen, číslic, pomlček a závorek. Ricky McCormick nedokončil ani střední školu, zvládal spíše jen základní gramotnost. Podle rodinných příslušníků si ovšem šifrované poznámky začal dělat už jako chlapec, nicméně o podstatě kódu nikdo nic netuší. Možná si McCormick svůj šifrovací systém ani nevymyslel sám, ale použil princip někoho jiného. I v tom by veřejnost mohla pomoci (aniž by třeba přímo někdo předložil řešení). I když je na místě skepse – když s případem nepohnuli experti… Na druhé straně třeba pomůže úplně nový, „nezatížený“ pohled na věc. Oddělení Cryptanalysis and Racketeering Records Unit (CRRU) z FBI pokládá hádanku za jednu ze svých hlavních výzev.
Samozřejmě poznámky ani k případu nemusejí mít žádný vztah (třeba byl dotyčný zabit v náhodné hádce). Vyšetřovatelé se ale domnívají, že si je zavražděný napsal maximálně 3 dni před smrtí, takže by mohly např. obsahovat informace o tom, co dělal před zločinem, kde se zdržoval apod. Nicméně FBI zajímá i problém samotné šifry, s níž se údajně zatím nesetkala – i kdyby se dešifrováním mělo ukázat, že se jedná o seznam zboží, které si McCormick chtěl koupit v supermarketu.
Zdroj: The Register, FBI.gov
Poznámka (poněkud cynická): kdo z nás zemře, aby to vytvořilo nějaký intelektuálně zajímavý problém? Ale nosit u sebe šifrované texty asi posmrtný zájem nezajistí, kdyby příčinou smrti byl infarkt, sotva by se tím někdo zabýval…