Účinek se obvykle dostaví až po týdnech užívání. To je pro člověka trpícího akutní depresí samozřejmě dost nepříjemné. Hrozí riziko sebevraždy, pacient nadto může usoudit, že léčba je neúčinná, a ukončit ji.
Farmakologové z Yale University nyní zveřejnili v časopisu Science výsledky experimentů, z nichž vyplývá, že ketamin by v roli antidepresiva mohl fungovat mnohem rychleji, už po řádově hodinách. V pokusech na krysách přitom zjistili, že ketamin nejen odstraňuje depresi (respektive depresivní chování), ale také obnovuje spoje mezi neurony, které byly porušeny v důsledku dlouhodobého stresu.
V lidské medicíně se ketamin uplatňuje jako dětské anestetikum. O tom, že by mohl fungovat i jako antidepresivum, se uvažuje už asi 10 let. Dokonce se ukázalo, že často pomáhá i lidem, na něž neúčinkují látky ovlivňující vychytávání serotoninu. Jeho použití v této roli je ale omezeno tím, že účinný způsob podávání je především intravenózní. Nadto látka může vyvolat naopak i psychotické stavy a halucinace – ostatně proto ze používá i jako rekreační droga.
Zdroj: ScienceDaily